Konferencja prasowa ministra zdrowia. Adam Niedzielski: Decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski

Minister zdrowia na konferencji 17 marca zapowiedział wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Będą obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. "Scenariusz, z którym mamy do czynienia pokazuje, że pandemia się nadal rozwija i nie widać, by hamowała" - ogłosił Adam Niedzielski.

W środę 17 marca odbyła się konferencja ministra zdrowia, na której Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Przyznał, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna, czego główną przyczyną jest wzrost zachorowań na bardzo zaraźliwą brytyjską odmianę wirusa. Jeszcze siedem dni temu podjęto decyzję o zaostrzeniu restrykcji w czterech województwach. Teraz rozszerzono je na cały kraj.

Konferencja prasowa ministra zdrowia

Szanowni państwo ta sytuacja, którą obserwujemy i analizujemy na poziomie regionów, pokazuje, że obszarami najbardziej dotkniętymi są województwa warmińsko-mazurskie, mazowieckie,  pomorskie oraz lubuskie

- mówił minister zdrowia.

Przyznał jednak, że obostrzenia, które zostaną wprowadzone, tym razem będą miały charakter ogólnopolski. 

Decyzje o kolejnych restrykcjach będą  dotyczyły całego kraju. Ważną obserwacją jest kwestia skuteczności działania obostrzeń. Jeśli popatrzymy na woj. warmińsko-mazurskie, zauważymy, że od wprowadzenia restrykcji, liczba przypadków zachorowań zaczęła spadać

- zauważył. 

WHO o skutkach oddzielania noworodków od matek. 'Kontakt dziecka z mamą zmniejsza ryzyko zgonu'WHO o skutkach oddzielania noworodków od matek podczas pandemii. "Kontakt dziecka z mamą zmniejsza ryzyko zgonu"

Od soboty 20 marca w całym kraju ograniczona zostania działalność galerii handlowych, zostaną zamknięte kina, teatry, muzea, baseny, solaria oraz obiekty sportowe. Zmiany dotyczą także edukacji.

Najważniejszą informacją z punktu widzenia rodziców i dzieci jest to, że musimy wprowadzić edukację zdalną w klasach 1-3. Na najbliższe tygodnie do 9 kwietnia, czyli okres okołoferyjny. Po świętach podejmiemy najpewniej decyzję o powrocie do nauczania hybrydowego

 - zapowiedział.

Adam Niedzielski zapewniał, że jeżeli popatrzymy na statystyki, zauważymy, że zamknięcie szkół jest działaniem, które pozwoli zminimalizować ryzyko zakażania się wzajemnie koronawirusem. Minister zdrowia postanowił zwrócić się także do pracodawców.

Martwi nas mobilność. Intensywność ruchu, którą odnotowujemy, chociażby rano w korkach. Chciałbym zaapelować do wszystkich pracodawców, żeby w miarę możliwości pozwolili pracownikom przejść na pracę zdalną. To ten moment, by wrócić do trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października.

- ocenił.

SzkołaNasze dzieci nie są skazane na nudne szkoły. Gotowanie na lekcji angielskiego? Bardzo proszę

Zobacz wideo Szkoła rodzenia a rzeczywistość pandemiczna. Jaką wybrać? Dlaczego przygotowanie jest ważne?
Więcej o: