Bierzmowanie i komunie 2021. Jak wyglądają przygotowania w pandemii? "Obecność obowiązkowa na drogach krzyżowych"

Bierzmowania w niektórych regionach Polski są planowane na najbliższe dni. Na stronach internetowych parafii możemy zapoznać się z datami bierzmowania i obowiązkach tych, którzy w tym roku przystępują do tego sakramentu. Czy w związku z pandemią coś się zmieniło w przygotowaniach do bierzmowania i komunii świętych?

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie, a także przebieg różnych uroczystości: ślubów, komunii i bierzmowań. W ubiegłym roku w marcu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, jak i pojedyncze diecezje i archidiecezje informowały o odwołaniu lub przesunięciu terminów bierzmowań. Minął rok. Zakażeń jest dużo więcej niż w 2020 roku. Aktualnie rząd zastanawia się nad cofnięciem luzowania obostrzeń. Ale bierzmowania są przez parafie wstępnie planowane. 

Bierzmowania 2021. W niektórych parafiach wkrótce się odbędą

Bierzmowania np. w diecezji rzeszowskiej odbywają się w marcu. "Przedstawiamy nowe terminy bierzmowań i wizytacji kanonicznych. W związku z pandemią Covid-19, podane niżej terminy mogą ulec zmianie" - czytamy na stronie parafii, pod której są terminy marcowe. Z kolei w parafii Ropczyce trwają przygotowania do bierzmowania. Czytamy m.in., że w czwartek 18 marca od 17.00 odbędzie się spowiedź dla bierzmowanych i ich Rodzin; na Mszy o 18.00 wręczenie krzyży przed bierzmowaniem i rozpoczęcie Wielkopostnych Rekolekcji Parafialnych. Pod jednym z artykułów w serwisie wyborcza.pl, który dotyczył rozpędzania się trzeciej fali koronawirusa, jeden z internautów napisał komentarz:

Tymczasem na Podkarpaciu ruszyły już bierzmowania oraz próby do Pierwszej Komunii. Obecność na drogach krzyżowych jest obowiązkowa, a na końcu zbierane są indeksy do podpisu. Na drogach krzyżowych uczestniczy w jeden piątek nawet 200 osób.

Czy bierzmowanie odbędzie się w najbliższych, planowanych terminach dla poszczególnych parafii i w jakiej formie, dowiemy się wkrótce.

Komunie święte 2021. Czy się odbędą w tradycyjnej formie?

Forma komunii świętej w dużej mierze zależy od parafii i sprawującego nad nią opiekę proboszcza. Niezależnie od poszczególnych decyzji, może się okazać, że termin Pierwszej Komunii Świętej 2021 zostanie odgórnie przesunięty. Np. Biskup Warszawsko-Praski, Romuald Kamiński wydał komunikat dotyczący przygotowania do Pierwszej Komunii Św. w diecezji warszawsko-praskiej w czasie epidemii. Czytamy w nim m.in.: 

Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy św. 

Zobacz: Komunia 2021 - czy się odbędzie? "Należy obejrzeć Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu".

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca
Więcej o: