Lockdown na Wielkanoc? Kościoły pozostaną otwarte, ale sklepy będą zamknięte

Wszyscy odliczamy dni do świąt. Wielkanoc już za niespełna trzy tygodnie. Wciąż nie wiadomo, czy zostanie wprowadzony lockdown na Wielkanoc. Jednak rozwiewa się coraz więcej wątpliwości. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której zostaną zamknięte kościoły. Inaczej będzie jednak ze sklepami.

Lockdown na Wielkanoc. Decyzja już 18 marca

Nie mamy dobrych wieści. Rząd zakłada, że tegoroczne święta będą wyglądały w dużej mierze podobnie do tych zeszłorocznych. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej padło jasne pytanie. Czy będzie lockdown na Wielkanoc? Czy kościoły zostaną zamknięte?

Decyzje podejmiemy w czwartek, ale trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele. Na pewno będą obowiązywały normy, które już w tej chwili są takie same jak w galeriach handlowych czy innych miejscach

– zaznaczył Adam Niedzielski.

Decyzję o lockdownie na Wielkanoc rząd ogłosi 18 lub 19 marca 2021. Obostrzenia, które zostaną wprowadzone, będą obowiązywać przez kolejne trzy tygodnie i mają być formą zapobiegania kulminacji trzeciej fali koronawirusa.

Lockdown na Wielkanoc. Sklepy zostaną zamknięte?

Jeśli będziemy mieli do czynienia z rzeczywistym dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, będziemy decydować o obostrzeniach dla całego kraju

- powiedział Niedzielski.

Jednak zaznaczył, że obostrzenia nie będą dotyczyły kościołów. Minister zdrowia przypomniał, że kościołach może przebywać jedna osoba na 15 m2.

 Stosowanie tej normy, mam nadzieję, zapewni bezpieczeństwo, ale o wszystkich decyzjach poinformujemy do czwartku

– powtórzył minister zdrowia.

Nie ma pewności, co do formy lockdownu na Wielkanoc, jednak wiele można wywnioskować z nieoficjalnych przecieków. W rozporządzeniu może znaleźć się zapis o zakazie wychodzenia z domu dzieci, młodzieży oraz seniorów. Niewykluczone także, że wrócą obostrzenia w handlu i to dotyczące nie tylko sklepów w galeriach.

Zobacz wideo Wielkanoc bez spotkań rodzinnych? Marek Posobkiewicz komentuje

Na pewno spodziewać się można rozszerzenia obostrzeń, które już teraz obowiązują w kilku zamkniętych województwach. Na ich terenie zamknięte są:

  • baseny;
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • hotele;
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi;
  • teatry, muzea, galerie sztuki;
  • kina;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe.
Więcej o: