Za ile wakacje? Dni wolne od pracy i szkoły, zanim rozpocznie się rok szkolny 2021. "Polacy coraz śmielej dokonują rezerwacji"

To, za ile wakacje, zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Wielu rodziców zastanawia się, na kiedy zaplanować dni wolne od pracy, a uczniowie myślą już odpoczynku, zanim rozpocznie się rok szkolny 2021. Mimo tego, że termin wakacji nie może być traktowany jako pewnik, wiele osób decyduje się na rezerwowanie biletów lotniczych i planowanie zagranicznych wyjazdów. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź: za ile wakacje, w jakim innym terminie są dni wolne od pracy i szkoły, oraz kiedy rozpocznie się rok szkolny 2021.

Za ile wakacje? Nie jesteś pierwszą osobą, która się nad tym zastanawia. Doświadczenie pokazało nam, że ostatni rok był nieprzewidywalny i ciężko jest zaplanować dni wolne od pracy i szkoły w czasie pandemii koronawirusa. Szczególnie przykre jest to dla dzieci, które chciałyby spędzić ten czas poza domem. W końcu wciąż nie wiemy, co przyniesie rok szkolny 2021. 

Zobacz wideo Piotr Gąsowski chciał polecieć z córką na wakacje. Na lotnisku odprawili ich z kwitkiem
Mimo zmian w podróżowaniu związanych z pandemią koronawirusa popyt na wyjazdy zagraniczne wraca. Polacy coraz śmielej dokonują rezerwacji – zarówno w okresie wakacji szkolnych, jak i na majówkę. Z tygodnia na tydzień to zainteresowanie rośnie, choć nie jest tak duże jak przed pandemią

- mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą Agata Biernat z portalu Wakacje.pl. Kiedy będzie najbezpieczniej zarezerwować swoją wyczekaną podróż? Odpowiadamy na podstawowe kwestie związane z czasem wolnym przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021.

Za ile wakacje?

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska we wiadomości przesłanej do redakcji edziecko.pl poinformowała, że nie ma planów prowadzenia prac nad zmianami kalendarza szkolnego. W związku z tym termin wakacji może pozostać bez zmian i 25 czerwca uczniowie rozpoczną wymarzony odpoczynek. Czy będą mogli podróżować? 

Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu. Jedno jest pewne. Czas wakacji jest okresem odpoczynku dla dzieci, uczniów i przerwy od zajęć lekcyjnych. W tym zakresie nie planujemy żadnych zmian

- czytamy w wiadomości. Jeśli planujecie więc dalszy wyjazd, warto poznać także inne terminy dni wolnych od pracy. 

DLOLOKiedy wakacje 2021? MEN zdradziło plany. "Szczególnie ważne jest to dla uczniów klas ósmych i maturzystów"

Dni wolne od pracy i szkoły

Najbliższym dłuższym wolnym jest przerwa świąteczna. Wypada w niedzielę 4 kwietnia i poniedziałek 5 kwietnia. Są to dni wolne od pracy, ale uczniowie w okolicach świąt będą mogli cieszyć się jeszcze dłuższym wolnym. Lekcje nie będą odbywały się od czwartku 1 kwietnia do wtorku 6 kwietnia. 

Niestety, w tym roku Święto Pracy 1 Maja wypada w sobotę, dlatego majówka nie będzie korzystna dla pracowników. Dzieci nie pójdą do szkół w Święto Konstytucji 3 Maja, które będziemy obchodzić w poniedziałek. Jednak, jeśli planujecie wyjazd z licealistami, pamiętajcie, że w maju od wtorku 4 maja do czwartku 6 maja odbędą się matury z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego na poziomach podstawowych. Jeżeli dyrektor danej placówki podejmie taką decyzję, dni te mogą być wolne od nauki dla młodszych uczniów, którzy nie będą zdawać egzaminów.

Warto więc wykorzystać ten czas. Planowane jest wówczas luzowanie obostrzeń. Jakiś czas temu minister Niedzielski zapytany o to, czy możliwe, że na majówkę będziemy mogli wyjść do restauracji, odparł: "Myślę, że to jest możliwe" i dodał: "jeżeli będziemy mieli w perspektywie przełomu marca za sobą szczyt pandemii, apogeum trzeciej fali, to myślę, że będziemy mieli ścieżkę luzującą przed sobą".

Kolejne dni wolne wypadają w czerwcu. 3 czerwca jest Boże Ciało, a wielu uczniów zostanie zwolnionych z zajęć także dzień później, czyli w piątek 4 czerwca. Później odbędą się wakacje. Czy kiedy rozpocznie się rok szkolny 2021, uczniowie wrócą do szkół? To wciąż wielka niewiadoma.

Kiedy zaczynają się wakacje? Rok szkolny 2021 to jedna wielka niewiadomaKiedy zaczynają się wakacje? Rok szkolny 2021 to jedna wielka niewiadoma

Więcej o: