Emerytury stażowe 2021. Od kiedy będą wprowadzone? Kancelaria prezydenta: Nie ma gwarancji

Emerytury stażowe miałyby pozwolić pracownikom o długim stażu pracy na przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. W grudniu zeszłego roku pracownicy napisali list do prezydenta, w którym domagali się wprowadzenia emerytur stażowych. Teraz temat powrócił i głos zabrała kancelaria prezydenta.

Emerytury stażowe budzą wiele kontrowersji. Obecnie obowiązujący w Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Niektóre grupy zawodowe są uprawnione do wcześniejszej emerytury. Gdyby zostały wprowadzone emerytury stażowe, kryterium przyznania świadczenia byłby staż pracy, nie wiek. Dla kobiet byłoby to 35 lat pracy, a mężczyzn 40 lat. Chociaż dla pracowników rozwiązanie to wydaje się być dobre, są osoby, którym nie podoba się pomysł wprowadzenia emerytur stażowych.

Zobacz wideo Skąd pieniądze na obiecywane 1600 zł netto minimalnej emerytury? Robert Biedroń odpowiada
Jeśli byłbym członkiem związku zawodowego, to nie dostrzegałbym w tej propozycji żadnych korzyści

- mówił w rozmowie z PulsemHR Wojciech Nagel, członek rady nadzorczej ZUS i ekspert BCC. Stwierdził także, że takie rozwiązanie wepchnęłoby emerytów stażowych w strefę ubóstwa. Jedno jest pewne: ostateczną decyzję podejmie głowa państwa. Od kiedy i czy w ogóle zostaną wprowadzone emerytury stażowe? Kacelaria prezydenta odpowiada. 

Emerytury stażowe nowości. Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek

Emerytury stażowe 2021. List pracowników do Andrzeja Dudy

7 grudnia OPZZ (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) przekazało zbiór listów od pracowników z długim stażem pracy do kancelarii prezydenta, w którym domagano się wprowadzenia emerytur stażowych. "Nikt nie chce zatrudnić kobiety w wieku przedemerytalnym", "liczymy na to, że tym razem, mimo wszystkich przeciwności, twardo stanie Pan w obronie spracowanych i schorowanych stażowiczów" - apelowali. 

Jak informują, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrota odpowiedział, że wciąż analizowane są różne projekty wprowadzenia emerytur stażowych, w tym projektu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. 

Podkreślił jednak, że w tej chwili priorytetem rządzących jest walka z COVID-19. W związku z tym nie ma gwarancji, że do wiosny 2021 r. prezydent złoży projekt w tej sprawie.

Pieniądze NBP. Zdj. ilustracyjneEmerytury stażowe. Dlaczego są korzystniejsze niż te dotychczasowe?

Więcej o: