Komunia 2021 - czy się odbędzie? "Należy obejrzeć Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu"

Komunia 2021. Czy się odbędzie? Jeśli tak, to kiedy? I jaką będzie miała formę? Takie informacje najlepiej zasięgnąć w swojej parafii, bo każda rządzi się nieco innymi prawami i w każdej panują nieco inne obostrzenia z racji epidemii koronawirusa.

Komunia 2021 - czy się odbędzie? Forma komunii świętej w dużej mierze zależy od parafii i sprawującego nad nią opiekę proboszcza. Niezależnie od poszczególnych decyzji, może się okazać, że termin Pierwszej Komunii Świętej 2021 zostanie odgórnie przesunięty. Tym bardziej że w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, stwierdził, że kulminacja trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce najprawdopodobniej nastąpi na początku kwietnia, czyli w okolicach Wielkanocy. O ile uroczystości kościelne prawdopodobnie odbędą się w tradycyjnej formie, jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego, o tyle spotkania rodzinne w dużym gronie z tej okazji staną zapewne pod znakiem zapytania. 

Komunia 2021 z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Poszczególne parafie mają inne plany wobec organizacji pierwszych komunii świętych, aby wydarzenia te odbyły się w bezpieczny dla dzieci sposób. Biskup Warszawsko-Praski, Romuald Kamiński wydał komunikat dotyczący przygotowania do Pierwszej Komunii Św. w diecezji warszawsko-praskiej w czasie epidemii. Czytamy w nim m.in.: 

Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy św. 

*Children,Going,To,The,First,Holy,CommunionPierwsza komunia święta 2021. Jak będzie wyglądała? Jak się przygotować? "Jesteśmy otwarci na różne formy"

Z kolei na stronie internetowej Parafii Zesłania Ducha Świętego w podwarszawskich Ząbkach pojawiły się informacje dotyczące zbliżającej się pierwszej komunii świętej. Rodziny dzieci, które w tym roku przystąpią do tego sakramentu mogą zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi przygotowań w czasie zagrożenia epidemicznego:

Rodziny mogą skorzystać z dyspensy biskupa od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. W takim wypadku należy obejrzeć  Mszę św. w domu w modlitewnym skupieniu i samodzielnie potwierdzić udział we Mszy św. wpisem "dyspensa" w rubryce "Kościół"

- czytamy na stronie. Poza tym: 

Rodziny, które nie zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwie powinny je odprawić samodzielnie w domu. Potwierdzenie udziału dzieci rodzice składają pod koniec czasu trwania nabożeństwa. Na tej podstawie dzieci otrzymują obrazki.

DLOZIPierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"

W zeszłym roku w parafii Piotra i Pawła w Bogatyni zdecydowano się zorganizować Komunię w małych grupach: 

Rodzice zdecydowali i wyrazili zgodę na to, by ich pociechy przystąpiły po raz pierwszy do Stołu Pańskiego w małych grupach [...] odprawionych zostało 12 Mszy Świętych, w których czasie, 53 dzieci, w grupach 3,4 i 5-osobowych, przyjęło Pierwszą w życiu Komunię Świętą. Uroczystości odbywały się w kameralnym gronie.

To wydaje się dobrym rozwiązaniem, bo dzięki podzieleniu dzieci na małe grupy, mogą w bezpieczny dla siebie i najbliższych sposób wziąć udział w mszy.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o: