Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Mimo tego, że nie wiemy, czy z uwagi na trwającą pandemię nie zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, to warto przygotować się na przyjazd gości. Przygotujmy listę potraw wielkanocnych, które zrobimy na tę specjalną uroczystość. Przedstawiamy kultowe ciasta, sałatki i przystawki, które od wieków cieszą się ogromną popularnością w polskich domach.
Jajka faszerowane każdemu przypominają rodzinny dom. Bardzo ważne jest, aby pochodziły z wiejskich hodowli, bowiem rzeczywiście byłe one oczywiście pod każdym względem przewyższają smakiem jajka od kur z hodowli.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Kukurydze wyjąć z puszki i odsączyć. Pieczarki umyć, pokroić drobno i podsmażyć. Z jajek wyjąć żółtka i dodać do nich kukurydze oraz podsmażone pieczarki z parmezanem, solą i pieprzem. Następnie dodać oliwę. Nadziać farszem białka i ozdobić szczypiorkiem.
Sałatka śledziowa to nieodłączny element wielkanocnego stołu. Poniżej prezentujemy kultowy przepis, który powinien zagościć w każdym domu.
Składniki:
Przygotowanie:
Na początku powinniśmy delikatnie umyć śledzie, osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić w kostkę. Następnie gotujemy jajka i kroimy na ćwiartki. Do miski dodajemy śledzie, jajka, odsączony groszek i kukurydzę. Później ogórki kroimy w kostkę i wrzucamy do sałatki. Do warzyw dodajemy śmietanę, majonez i przyprawy. Dokładnie mieszamy.
Mazurek wielkanocny to sprawdzone połączenie kruchego ciasta, masy kajmakowej i bakalii. Znany i lubiany smak słodkiego i kolorowego ciasta kojarzy nam się z Wielkanocą.
Składniki:
Kruche ciasto:
Masa kajmakowa:
Dekoracja:
Przygotowanie:
Na początku mąkę wysypać na stolnicę, dodać masło i posiekać nożem na małe kawałki. Następnie dodać cukier puder, żółtka oraz śmietanę. Rozgniatać, tak aby powstała lśniąca kula. Ciasto zawinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki na godzinę. Następnie rozwałkować ciasto na grubość 0,5 cm i przełożyć do prostokątnej foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Z pozostałej części ciasta uformować wałeczki, skręcić po dwa, aby powstał ładny wzór, ułożyć po bokach ciasta, spód ciasta po nakłuwać widelcem. Piec w temperaturze 200 stopni C przez 30 minut na jasno-złoty kolor. Na końcu przestudzić. Masę kajmakową rozpuścić w garnku i posmarować nią ciasto. Następnie udekorować wedle uznania.