Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony. Świadczenie przysługuje tylko w konkretnych przypadkach

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które stanowi pomoc dla rodziców, których dzieci z powodu pandemii koronawirusa muszą pozostać w domu. Wielokrotnie rząd przedłużał czas przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zrobił to po raz kolejny. Do kiedy i komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem, rodzice mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 marca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, Rada Ministrów zadecydowała o przedłużeniu go o kolejne dwa tygodnie. Ze świadczenia można zatem korzystać od 15 do 28 marca. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. "To ze względu na trudną sytuację epidemiczną"

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maciąg powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że taka decyzja została podjęta ze względu na nieustającą, trudną sytuację epidemiczną w Polsce. Świadczenie będzie przysługiwało na obowiązujących do tej pory zasadach - "w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19" - czytamy na stronie gov.pl. 

Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku zamknięcia lub ograniczenia funkcjonowania placówek rodzicom dzieci do 8. roku życia, ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom zwolnionym z wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad pełnoletnim niepełnosprawnym dzieckiem, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • które mają orzeczenie o niepełnosprawności i są w wieku do 16. roku życia,
  • które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i są w wieku do 18. roku życia,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i są w wieku do 24. roku życia. 

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? To zależy od dochodów wnioskujących rodziców. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień opieki - także ten ustawowo wolny od pracy. Świadczenia tego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na zasadach ogólnych. 

Zasiłek opiekuńczy. Jak złożyć wniosek?

Wystarczy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego pracodawcy. Jest ono automatycznie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby, które posiadają własną działalność pozarolniczą, muszą złożyć oświadczenie w ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przydzielany jest na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 206)

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.