Ekwiwalent za urlop 2021. Pieniądze można dostać tylko w określonej sytuacji

Chociaż ekwiwalent za urlop 2021 przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, okazuje się, że pieniądze można dostać tylko w jednej sytuacji. Pracodawca zwykle stosuje inne rozwiązanie.

Nie ulega wątpliwości, że rok 2020 pokrzyżował urlopowe plany wielu z nas. Chociaż niektórzy z dużym wyprzedzeniem planowali dalekie podróże i zagraniczne wakacje, musieli zmienić plany z powodu zagrożenia epidemicznego. Nikt nie miał pewności, jak rozwinie się epidemia, dlatego wielu pracowników próbowało przekładać urlopy, licząc, że pod koniec roku zostaną zniesione obostrzenia. Niestety, w grudniu sytuacja w Polsce i na świecie wciąż była bardzo poważna, a niektórzy pracownicy rozpoczęli nowy rok, mając na koncie niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent za urlop 2021

Okazuje się jednak, że niewykorzystane dni wolnego nie przepadną, a pracodawca może wypłacić pracownikami ekwiwalent. Pieniądze przysługują mu jednak tylko w jednej określonej sytuacji - jeżeli umowa dobiegnie końca lub zostanie rozwiązana, zanim zdoła wykorzystać urlop. Wówczas pracodawca powinien wypłacić mu należną kwotę.

Należy zaznaczyć, że pracownik nie może zrzec się urlopu ani przekazać go innej osobie. W sytuacji, jeżeli nie wykorzystał urlopu, ale nie zamierza rezygnować z pracy, powinien możliwie szybko wykorzystać zaległe dni wolnego w terminie ustalonym z przełożonym. Nie przysługują mu jednak wówczas pieniądze.

Wiadomo, że liczbę dni urlopowych przysługujących w danym roku oblicza się dzieląc roczny wymiar urlopu przez liczbę przepracowanych w danym roku miesięcy, zaokrąglając w górę. Co istotne, jeśli w danym miesiącu przepracowaliśmy jeden dzień, wlicza się go w całość. Podstawę do wyliczenia ekwiwalentu stanowią:

  • składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymywał co miesiąc (wynagrodzenie zasadnicze, na które pracownik jest umówiony z pracodawcą)

  • wynagrodzenie z trzech ostatnich miesięcy (w tym nagrody i wszelkie premie)

  • wynagrodzenia zmienne z ostatnich dwunastu miesięcy, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc (premie kwartalne oraz roczne

W celu ustalenia wysokości współczynnika ekwiwalentu na 2021 rok należy wykonać następujące działanie:

[365 dni - (52 niedziele + 52 soboty + 9 dni świątecznych)]: 12 = 252:12 = 21,00

21,00 × wymiar etatu.

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o:
Copyright © Agora SA