Ile wyniesie 14 emerytura? Minister ujawnia szczegóły. "Emeryci nie będą musieli składać żadnych wniosków"

Ile wyniesie 14 emerytura? Komu przysługuje? W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza tzw. "czternastki". Oznacza to, że czternasta emerytura zostanie wprowadzona w czwartym kwartale 2021 roku. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ujawniła szczegóły.

Wiele osób zastanawia się, ile wyniesie 14 emerytura i komu przysługuje? W środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była gościem Polskiego Radia, gdzie zdradziła szczegóły na temat świadczenia. Wiadomo już, że zostanie ono wprowadzone w czwartym kwartale 2021 roku. 

To jest kolejne świadczenie, które będzie w tym roku wypłacone w ramach naszego szerokiego pakietu Emerytura plus w ramach solidarności międzypokoleniowej, cały pakiet to ponad 36 mld złotych

- oznajmiła Maląg.

Zobacz wideo Skąd pieniądze na obiecywane 1600 zł netto minimalnej emerytury? Robert Biedroń odpowiada

Ile wyniesie 14 emerytura?

Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej uprawnione do otrzymania 14. emerytury będą osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe na dzień 31.10. Zgodnie z tym osoby, które do tego czasu nabędą prawo do emerytury, również otrzymają "czternastkę". Trzeba jednak mieć na uwadze to, że 14. emerytura nie będzie taka sama dla wszystkich. Maksymalne świadczenie to 1250,88 zł brutto i otrzymają je seniorzy, których emerytury są niższe niż 2900 zł.

PieniądzeBezwarunkowy dochód podstawowy. Czteroosobowa rodzina ma otrzymać aż 3,6 tys. zł

Każdy, kto przekroczy próg dochodowy, będzie musiał liczyć się z mechanizmem "złotówka za złotówkę", czyli 14. emeryturą pomniejszoną o kwotę przekraczającą próg. Świadczenie otrzyma 9,1 mln osób, natomiast 500 tys. emerytów, którym przysługują najwyższe świadczenia, nie otrzymają "czternastki"

 Najważniejsze jest to, że emeryci nie będą musieli składać żadnych wniosków

– oznajmiła minister Maląg. 

Kiedy przejść na emeryturę?Czternasta emerytura już prawie zatwierdzona przez prezydenta. Będzie piętnasta?

Więcej o: