Wypadanie włosów w ciąży. Czym jest spowodowane i jak mu zapobiec?

W czasie ciąży nie tylko zmienia się ciało przyszłej mamy, ale także jej włosy. Podczas gdy niektóre kobiety mogą zauważyć, że ich włosy rosną grubsze i bardziej lśniące, u innych mogą się one przerzedzać lub nawet wypadać. Nie ma powodów do zmartwień. To normalne zjawisko, które związane jest ze zmianami hormonalnymi i dotyka 40-50 proc. kobiet w ciąży, niezależnie od tego, jak wyglądały ich włosy przed ciążą.

Czym jest spowodowane wypadanie włosów w czasie ciąży? 

Zmiany kobiecych hormonów płciowych, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, są dużym stresem dla organizmu. Może on prowadzić do łysienia telogenowego, czyli stanu, w którym kobiety mogą stracić nawet 30 procent więcej włosów, niż tracą normalnie. Czasem łysienie telogenowe występuje z opóźnieniem. Kobiety doświadczają go nawet kilka miesięcy po porodzie. Całe szczęście ten stan zwykle nie trwa dłużej niż pół roku, a utrata włosów nie jest trwała. 

Inną przyczyną wypadania włosów w ciąży może być anemia i niedobór żelaza. Może powodować przerzedzenie włosów towarzyszące innym objawom: zmęczeniu, nieregularnemu biciu serca, wysiłkowej duszność i bólowi głowy. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na rozwój anemii, jeśli zaszły w kolejną ciążę niedługo po porodzie, są w ciąży mnogiej lub mają ciężkie poranne mdłości. Ten stan można zdiagnozować podczas badań krwi.  

Również zaburzenia tarczycy mogą powodować wypadanie włosów w czasie ciąży i często można je zdiagnozować na podstawie badań krwi. Na przykład niedoczynność tarczycy występuje, gdy hormonu tarczycy jest za mało i szacuje się, że dotyka około trzech procent kobiet w ciąży. O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy jest za dużo hormonu tarczycy. Występuje rzadziej, ale może mieć podobny wpływ na włosy. Problemy z tarczycą mogą się utrzymywać lub pojawiać również w okresie poporodowym.  

Najczęstsze problemy włosowe świeżo upieczonych mam. Czy można im jakoś zapobiec? Najczęstsze problemy włosowe świeżo upieczonych mam. Czy można im jakoś zapobiec?

Jak zapobiec wypadaniu włosów w ciąży? 

Często wypadanie włosów podczas ciąży ustępuje, kiedy organizm i hormony wracają do normy. Jest jednak wiele sposobów, które pomogą zwalczyć te uciążliwe objawy.

Dieta

Najważniejsza jest dieta. Warzywa i owoce zawierają flawonoidy i przeciwutleniacze, które chronią mieszki włosowe i stymulują dalszy wzrost włosów. Także jedzenie mięsa i jajek, oraz ograniczenie spożycie przetworzonych produktów i słodyczy, zadziała korzystnie na twoje włosy. Czasem jednak dieta nie wystarczy i warto wspomóc się dostępnymi a aptece witaminami i suplementami: witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, biotyna i cynk.  

Pielęgnacja

Na rynku jest także coraz więcej szamponów i odżywek pomocnych przy wypadaniu włosów. Zanim jednak po nie sięgniesz, skonsultuj z lekarzem, czy to dla ciebie bezpieczne. Czasem równie skuteczna może okazać się kuracja domowymi sposobami: maski na włosy z mleka i drożdży, płukanki z kawy, płukanki z ziół czy maseczki z siemienia lnianego.  

Fryzury

Dodatkowo staraj się nie obciążać włosów. Niektóre fryzury je po prostu ciągną i powodują szybsze wypadanie słabych włosów. Unikaj kucyków i ciasnych warkoczy. Nie stosuj prostownic i lokówek. Pogarszają kondycję włosów i sprawiają, że są bardziej podatne na łamanie się i wypadanie.

I przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem. Aby całkiem wyeliminować przyczynę wypadania włosów, należy najpierw zdiagnozować jej powód.  

Więcej o: