Noworodek znaleziony w oknie życia w Kutnie. Zostawiono przy nim list

6-dniowy chłopiec został pozostawiony w oknie życia w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża w Kutnie. Matka, choć to nieoficjalna informacja, miała pozostawić przy chłopcu list, w którym tłumaczy swój motyw.

W poniedziałek w oknie życia w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża w Kutnie znaleziono 6-dniowego chłopca. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe i dziecko zostało zebrane na obserwację do szpitala.

Chłopiec ma 6 dni. Nie mamy oddziału pediatrycznego, więc przyjęliśmy go na oddział noworodków. Stan jest stabilny, nic złego nie powinno się wydarzyć

- mówił na antenie Radia Łódź Artur Gur, prezes kutnowskiego szpitala. Kobieta miała pozostawić przy niemowlęciu list, w którym wyjaśniła swoją decyzję. Szczegóły na temat listu nie są jednak podane do wiadomości publicznej. 

Zobacz wideo Położna – od kiedy i jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

6-dniowy chłopiec znaleziony w oknie życia

Okno życia w Domu Parafialnym przy ul. Jana Pawła II powstało w Kutnie 13 lat temu. Dotychczas odnotowano zaledwie dwa przypadki pozostawienia w nim dziecka. Pierwszy miał miejsce w listopadzie 2019 roku. Wtedy również anonimowa matka pozostawiła w nim swojego syna. 

Okna życia mają dosyć niejasne usytuowanie w polskim prawie. Zawsze w kontekście podobnych historii pojawia się wiele pytań. Jednak zazwyczaj podkreśla się, że rodzice, którzy decydują się na ten krok, nie popełniają przestępstwa.

Porzucenie dziecka w oknie życia nie stanowi czynu zabronionego, a wobec tego ani pochwalanie, ani nakłanianie, ani nawet ułatwianie zostawienia dziecka w oknie życia nie jest zachowaniem karalnym

- twierdzi Mikołaj Małecki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor bloga dogmatykarnisty.pl.

Okno życiaOkno życia w Olsztynie - rodziców pozostawionych dzieci szuka policja. Rzecznik prasowy wyjaśnia

Okna życia to dosyć młoda tradycja. Pierwsze tego typu miejsce powstało w 1999 roku w Niemczech. Pewna kobieta, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu, nie zdecydowała się na aborcję, nie chciała jednak wychowywać dziecka. Ze swojego problemu zwierzyła się pastorce Gabrieli Stangl, która, zainspirowana tą historią, stworzyła pierwsze okno życia na świecie.

W Polsce pierwsze takie okno powstało w 2006 roku. Jak dowiadujemy się ze strony Caritas Polska, w tego typu miejscach rodzice mogą anonimowo zostawiać nowo narodzone dzieci. Co ważne, okna życia są ogrzewane. Zainstalowano w nich także dzwonki, które informują o pojawieniu się nowego dziecka

Matka Polka z Wysp Kanaryjskich: Kiedyś byłam znerwicowaną matką Polką. Obiad ugotowany, mieszkanie wysprzątane, ogródek wypielony. Teraz jest luzPolka na Wyspach Kanaryjskich: Kiedyś byłam znerwicowaną matką Polką. Obiad ugotowany, mieszkanie wysprzątane. Teraz jest luz

Więcej o: