Skala wykorzystywania seksualnego dzieci w sieci wzrosła w czasie pandemii. "Większość ludzi nie zwraca na to uwagi"

Skala zgłaszanych przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w sieci w Kanadzie wzrosła w czasie pandemii o 81 proc. "Ryzyko jest większe, gdy dzieci spędzają w internecie więcej czasu, niż dotychczas" - ostrzega menadżerka organizacji non-profit PLEA.

Cybertip.ca jest oficjalną stroną zarządzaną przez kanadyjskie Centrum Ochrony Dziecka, służącą do zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. W trakcie pandemii odnotowano wzrost przypadków molestowania dzieci w sieci o 81 proc. Przyczynia się do tego fakt, że najmłodsi są zamknięci w domach, a ich tryb życia znacznie się zmienił.

Skala wykorzystywania seksualnego wzrosła w czasie pandemii

Minął rok od kiedy pandemia znacząco wpłynęła na nasze życie codzienne. Fakt, że wychodzenie z domu niesie ze sobą pewne ryzyko zakażenia, sprawił, że coraz więcej osób spędza czas w sieci, właśnie tam szukając interakcji społecznych.

Prawda jest taka, że większość ludzi nie zwraca uwagi na niebezpieczeństwa związane z wykorzystywaniem seksualnym, dopóki nie przytrafi się ono im, rodzinie lub osobom, którym na nim zależy

- zauważa Camila Jimnez, menadżerka organizacji PLEA.

PLEA jest charytatywną agencją usług społecznych typu non-profit, działającą w całej Kolumbii Brytyjskiej od 40 lat. Świadczy usługi mieszkaniowe i inne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach życiowych. Realizowany przez nią program "Children of Street" oferuje dzieciom, rodzicom, usługodawcom i opiekunom informacje oraz praktyczne narzędzia potrzebne do ochrony nieletnich przed wszelkimi formami wykorzystywania seksualnego. Menadżerka organizacji powołała się na statystyki Cybertritp.ca pokazujące, że w czasie pandemii gwałtownie wzrosły doniesienia o próbach wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Kanadzie.

3Milan,,Italy,-,November,22:,Barbie,Dolls,At,G!,Come"Od dziecka zabraniał mi brać dokładek, bo kobieta musi znać umiar. Uważał, że dba o moje maniery". Jak wpędzamy dziewczynki w zaburzenia odżywiania

Rodzice, opiekunowie i nauczyciele muszą wiedzieć, że za popularnymi grami i aplikacjami online, z których chętnie korzystają dzieci, mogą kryć się osoby gotowe je wykorzystać

- przyznała.

W marcu postanowiono przeprowadzić kampanię, która ma uświadomić Kanadyjczyków, jakie zagrożenia mogą nieść ze sobą gry online.

Gry mają funkcje czatu, podobnie jak inne aplikacje społecznościowe i są sposobem na łatwy, bezpośredni kontakt z dziećmi. Często bez wiedzy rodzica, czy opiekuna

- mówi menadżerka organizacji PLEA.

Camila Jimnez zaleca rodzicom, aby grali z dziećmi w gry i zapoznali się z funkcjami, jakie mają, aby następnie omówić z nimi zasady bezpieczeństwa i wyjaśnić, po czym rozpoznać sygnały ostrzegawcze.

Mamy nadzieję, że dzięki nagłośnieniu tego zjawiska, opiekunowie zaangażują się w rozpoznawanie zagrożeń, które niesie dana gra i które następnie przedyskutują z dziećmi. Powinni jasno wyjaśnić im jak reagować, gdy zobaczą te znaki

- podsumowuje.

Podobną funkcję do PELA pełni organizacja non-profit internetmatters.org, której strona dostępna jest również w języku polskim. Jej celem jest umożliwienie rodzicom i opiekunom zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.

Większość młodych ludzi nie postrzega seksu jako problemu i niechętnie rozmawia o tym z dorosłymi, ponieważ boją się osądzeń lub zabrania telefonów. Jeśli twoje dziecko udostępniło wyraźne zdjęcie lub film, może być bardzo zdenerwowane, szczególnie jeśli zostało szeroko rozpowszechnione

- możemy przeczytać na jej oficjalnej stronie.

Opublikowano na niej czynności, które może wykonać rodzic, w sytuacji, gdy podejrzewa, że jego dziecko jest wykorzystywane seksualnie w sieci. Wśród nich wymieniono:

  • Poznanie faków - zweryfikowanie, w jakim celu została komuś wysłana określona treść

  • Poinformowanie odpowiednich służb (w Polsce może być to Państwowa Komisji ds. Pedofilii, a informacje jak zgłosić podejrzenie nadużycia wobec osoby poniżej 15 lat opisano na oficjalnej stronie gov)

  • Skontaktowanie się z witryną lub dostawcą w sytuacji, gdy chcemy, aby z sieci została usunięta dana treść dotycząca dziecka (szczegółowe informacje jak zgłosić to na najpopularniejszych platformach przedstawiono na tej stronie)

  • Poinformowanie szkoły (placówka może pomóc poradzić sobie rodzicom z konsekwencjami takiej sytuacji, wspierać dziecko w szkole i uczulić inne dzieci)

Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021 czy Powrót po Wielkanocy? Czarnek optymistycznie: będziemy mogli rozmawiać o terminachSzkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021 czy Powrót po Wielkanocy? Czarnek optymistycznie: będziemy mogli rozmawiać o terminach

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o: