Kalendarzowa wiosna. Kiedy oficjalnie pożegnamy zimę i pójdziemy na wagary?

Kalendarzowa wiosna to jednocześnie dzień wagarowicza. Wszyscy kochają tę datę, bo nie dość, że część z nas może sobie zrobić wówczas wolne, to jeszcze zapowiada rychłe nadejście ciepłych, słonecznych dni.

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się już niebawem. Mimo że pogoda nie zapowiada rychłego zakończenia zimy, na którą z upragnieniem część z nas czekała, większość z nas z pewnością zauważyła już, że dni powoli się wydłużają. Niektóre sprawiają wrażenie, że wiosna w zasadzie już się rozpoczęła, inne zaskakują śniegiem i mrozem. W tym roku doskonale sprawdza się więc powiedzenie: "W marcu jak w garncu - trochę zimy, trochę lata". 

Kiedy przejść na emeryturę?Czternasta emerytura już prawie zatwierdzona przez prezydenta. Będzie piętnasta?

Kalendarzowa wiosna - kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny?

Kalendarzowa wiosna nie jest tożsama z astronomiczną wiosną. Wiele osób myli te dwa terminy. Tymczasem nadejście wiosny świętujemy dwukrotnie. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada zawsze 21 marca. To jednocześnie Dzień Wagarowicza i uczniowie wówczas, zamiast iść do szkoły, świętują nadejście wiosny poza jej murami, na świeżym powietrzu. Tego dnia tradycyjnie topimy też Marzannę - słowiańską boginię zimy. Termin rozpoczęcia astronomicznej wiosny z kolei jest związany z ruchem słońca. Ma miejsce w dniu równonocy wiosennej, czyli powszechnie znanego przesilenia wiosennego. Dzień i noc trwają wtedy tyle samo - po dwanaście godzin. W tym roku początek astronomicznej wiosny przypada w dniu poprzedzającym początek wiosny kalendarzowej, czyli 20 marca. 

Nowe świadczenie socjalne budzi dużo emocji. 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieciNowe świadczenie socjalne budzi dużo emocji. 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci

Kalendarzowa wiosna - jaka pogoda nas czeka?

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, początek marca przywitał nas przymrozkami, gdzieniegdzie spadł śnieg. Jednocześnie zdarzały się typowo wiosenne dni. Prognoza na pozostałą część miesiąca zapowiada się podobnie. W kolejnych tygodniach marca temperatura ma znacznie wzrosnąć. Nasz kraj jednak znajdzie się w obszarze niskiego ciśnienia, dlatego pogoda będzie bardzo zmienna - od napływu łagodnego ciepłego powietrza z południowego zachodu i zachodu, po opady, które pojawią się w związku z przejścia frontów atmosferycznych. Meteorolodzy zapowiadają także pierwsze wiosenne burze i porywiste wiatry.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o: