Bezwarunkowy dochód podstawowy. 1200 zł dla każdego dorosłego i 600 zł dla dziecka? "Modyfikacja systemu wsparcia jest konieczna"

Bezwarunkowy dochód podstawowy budzi w ostatnim czasie wiele emocji. Chociaż 1200 zł dla każdego dorosłego i 600 zł dla dziecka to spory zastrzyk gotówki, opinie na temat nowego pomysłu PIE są mieszane. "W teorii pomysł jest świetny, bo przecież zakłada, że państwo traktuje wszystkich równo" - mówi socjolog Aleksandra Barszewska w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to koncepcja, którą przedstawił Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie. Polega ona na tym, że każdy dorosły obywatel w wieku produkcyjnym co miesiąc miałby otrzymywać 1200 zł i dodatkowo 600 zł na każde dziecko. Przyznanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie byłoby warunkowane podjęciem pracy zarobkowej, ani nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Chociaż ekonomiści w Niemczech i Finlandii również zastanawiają się nad wprowadzeniem bezwarunkowego dochodu podstawowego, jeszcze żadne z europejskich państw nie zdecydowało się na ten krok. 

Zobacz wideo Czy przedwczesny poród zagraża każdej kobiecie? Co można zrobić, by mu zapobiec i pomóc dziecku?

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Kontrowersje

PIE zauważa w raporcie, że wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego budzi mieszane emocje. Z jednej strony wiele osób przyklaskuje pomysłowi i twierdzi, że byłby on "ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia". Inni natomiast oburzają się, że byłoby to zaprzeczeniem zasad sprawiedliwości i społecznych podstaw rozwoju. 

Dochód gwarantowany to byłaby kwota, która zapewniłaby minimum egzystencji każdej osobie i nie byłaby ona już uzupełniana inną formą pomocy. W teorii pomysł jest świetny, bo przecież zakłada, że państwo traktuje wszystkich równo. W jednym z krajów afrykańskich prowadzono eksperyment z dochodem gwarantowanym. W ciągu dwóch lat przybyło małych przedsiębiorstw i spadło bezrobocie, ale brak środków w budżecie państwa przerwał realizację programu. Nie jestem pewna, czy akurat to rozwiązanie byłoby optymalne u nas, ale być może jakaś jego forma. Natomiast modyfikacja systemu wsparcia jest konieczna. W UE około 13 proc. osób zagrożonych jest brakiem możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a około 8 proc. nie ma szans na zasiłek chorobowy. Dotyczy to osób, które latami pracowały na umowach śmieciowych. Poza tym, zmiany muszą zajść ze względu na pandemię i postępującą automatyzację pracy

– tłumaczyła w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Aleksandra Barszczewska, socjolog, ekspertka od rynku pracy.

Jajka nadziewane na Wielkanoc: czym faszerować i kiedy podawać? PodpowiadamyMenu na Wielkanoc. Przepisy na tradycyjne potrawy, które przygotujesz razem z dzieckiem

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Od kiedy?

Chociaż 87 proc. Polaków nie zna szczegółów dotyczących bezwarunkowego dochodu podstawowego, po zapoznaniu się ze szczegółami, większość popiera wprowadzenie go. Stawiają jednak pewne warunki: nie mogłoby się to wiązać ze wzrostem podatków, zadłużenia czy też obniżenia świadczeń socjalnych. 73 proc. Polaków deklaruje, że gdyby takie świadczenie zostało wprowadzone, nie porzuciliby pracy.

Obecnie nie ma planów wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. To jedynie koncepcja ekonomistów, która miałaby usprawnić działanie świadczeń socjalnych i wprowadzić równość wśród wszystkich potrzebujących.

Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020.Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020. To jedna z największych ulg podatkowych, ale nie przysługuje wszystkim

Więcej o: