Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020. To jedna z największych ulg podatkowych, ale nie przysługuje wszystkim

Ulga na dziecko jest jedną z największych ulg podatkowych. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić określone warunki. Wyjaśniamy, o czym warto, pamiętać rozliczając PIT.

Ulga na dziecko pozwala na odliczenie nawet 1112,04 zł w przypadku jednego dziecka urodzonego w trakcie roku podatkowego. Dzieli się ją w stosunku do miesięcy, w których sprawowano władzę rodzicielską. Rozliczyć można ją zarówno za pełne miesiące życia dziecka, jak i ten, w którym się urodziło, niezależnie czy poród nastąpił pierwszego, czy ostatniego dnia miesiąca.

Ulga na dziecko urodzone w ciągu roku 2020

W sytuacji, gdy rodzic chcący skorzystać z ulgi ma więcej niż jedno dziecko, może to zrobić bez ograniczeń. Podatnicy posiadający jedno dziecko i wychowujący je samotnie muszą liczyć się z limitem wynoszącym 112 tys. zł rocznie. W sytuacji, gdy dziecko wychowują małżonkowie, limit 112 tys. zł dotyczy sumy ich dochodów. Jeżeli jednak rodzice wychowujący dzieci nie są w związku małżeńskim, aby dostać ulgę, mogą zarabiać maksymalnie 56 tys. zł.

Rodzice w zależności od tego, jaka liczba dzieci pozostaje w ciągu roku pod ich opieką, mogą:

  • odliczyć 92,67 zł miesięcznie w przypadku jednego dziecka
  • odliczyć 92,67 zł miesięcznie za każde dziecko w przypadku dwójki dzieci
  • odliczyć 166,67 zł miesięcznie za trzecie dziecko
  • odliczyć 225 zł miesięcznie za czwarte dziecko

Należy zaznaczyć, że ulga na dziecko urodzone w trakcie 2020 roku przysługuje osobom, które spełniają konkretne warunki dochodowe. Z ulgi nie mogą skorzystać podatnicy, którzy mają mniej niż 26 lat i są zwolnieni z opodatkowania.

Kto może rozliczyć ulgę na dziecko?

Ulgę mogą rozliczyć zarówno rodzice składający wspólne zeznanie podatkowe, jak i ci, którzy mieszkają osobno. W sytuacji, gdy rozliczają się samodzielnie, powinni rozliczyć ulgę w dwóch proporcjach, o ile faktycznie wychowują dziecko razem. W przypadku braku zgodności między nimi ulga zostaje podzielona na pół między rodziców. Trzeba zaznaczyć, że system Twój e-PIT uwzględnia ulgę prorodzinną na dzieci, które urodziły się w 2020 roku. W przypadku rozliczania deklaracji przez osoby, które dotąd z ulgi nie korzystały, należy pamiętać o dokładnym zweryfikowaniu jej wyliczenia, przed akceptacją zeznania.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.