Czternasta emerytura już prawie zatwierdzona przez prezydenta. Będzie piętnasta?

Czternasta emerytura coraz bliżej. Ma trafić na konta i do portfeli seniorów pod koniec 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda wspominał także o piętnastej emeryturze. Czy kolejne wsparcie finansowe dla emerytów i rencistów dojdzie do skutku?

Czternasta emerytura jest coraz bardziej realna. 8 marca, czyi w Dzień Kobiet, prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w sprawie czternastej emerytury. To świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, jednak w tym przypadku, w przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która przysługuje wszystkim pobierającym na stałe świadczenia emerytalne, ma obowiązywać kryterium dochodowe.

Czternasta emerytura - komu ma przysługiwać?

Czternasta emerytura ma być wypłacana pod koniec roku, w listopadzie lub grudniu. Z kolei już niebawem, w kwietniu ruszają wypłaty trzynastej emerytury w wysokości 1250 zł brutto. Zgodnie z projektem ustawy, czternastą emerytuję, która będzie miała wysokość minimalnej emerytury, dostaną emeryci i renciści, którzy dostają świadczenie nieprzekraczające 2900 zł brutto. Ci, którzy pobierają świadczenie w kwocie wyższej, będą podlegali zasadzie tzw. złotówki za złotówkę, czyli ich czternasta emerytura będzie pomniejszona o kwotę, o jaką przekraczają 2900 zł brutto.

Czternasta emerytura do dobra wiadomość dla emerytów i rencistów

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej jest zadowolona z planów dotyczących czternastej emerytury, która będzie seniorom przyznana jeszcze w tym roku:

To bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest dla rządu niezwykle ważne 

- powiedziała. 

Czternasta emerytura będzie ogromnym wsparciem dla dużej grupy seniorów. Ma zasilić portfele 9,1 mln emerytów i rencistów. Takie wsparcie finansowe od rządu z pewnością wielu z nich pomoże uregulować część zaległości finansowych, opłacić leki, lekarzy etc.

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: