Czy emeryt musi składać PIT 2021? Tak, ale tylko w kilku sytuacjach

Trwa okres składania zeznań PIT za 2020 rok, Z urzędem skarbowym można się rozliczyć do 30 kwietnia 2021 roku, np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Każdego roku, w czasie rozliczeń z urzędem skarbowym, emeryci i renciści zastanawiają się, czy zobowiązani są do składania deklaracji PIT. Sprawdzamy, czy emeryt musi składać PIT 2021?

Czy emeryt musi składać PIT?

Od poniedziałku 15 lutego rozliczamy podatki. Musimy to zrobić do 30 kwietnia. Czy emeryt musi składać PIT 2021? Zgodnie z ustawą, emeryt, a także rencista, który nie uzyskał w roku podatkowym innych dochodów poza emeryturą, nie musi składać rocznej deklaracji PIT 2021 do urzędu skarbowego. 

Czy emeryt musi składać PIT? Kto rozlicza PIT emeryta?

Warto wiedzieć, że emerytów i rencistów, którzy nie uzyskali żadnych dochodów poza emeryturą i rentą rozlicza ZUS. Dlatego właśnie rozliczenie PIT nie jest konieczne. Jest jednak pewne odstępstwo od tej zasady.

Czy emeryt musi składać PIT? Kiedy emeryt musi złożyć PIT?

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego pojawia się wtedy, gdy emeryt osiągnął w danym roku podatkowym inne dochody poza emeryturą. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku rencisty. Ponadto, jeśli emeryt chce skorzystać z ulg podatkowych lub przywilejów mu przysługujących, także musi złożyć samodzielnie PIT. Są to następujące sytuacje:

  • wspólne rozliczenia z małżonkiem,
  • ulga internetowa,
  • odliczenia rachunków za leki,
  • odliczenia wydatków poniesionych na turnus rehabilitacyjny,
  • możliwości przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego.

Od tego też jest pewne odstępstwo. Kiedy dodatkowym dochodem emeryta jest zasiłek pogrzebowy, nie musi on rozliczać się z niego z urzędem. Wartość tego zasiłku jest bowiem zwolniona z PIT-u. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

PIT emeryta a 1% podatku

Emeryt, który nie ma innych przychodów niż emerytura lub renta i nie chce rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani korzystać z ulg, ale chce przy tym przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego, musi  wypełnić oświadczenie PIT-OP.

Jak przypomina gov.pl:

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku, nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii. Jeśli natomiast stan epidemii byłby odwołany, to emeryt/rencista będzie musiał sam złożyć PIT-OP lub zeznanie PIT-37 lub PIT-36.Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego. 
Więcej o: