Modlitwa na śniadanie wielkanocne. Jak powinna przebiegać?

Modlitwa na śniadanie wielkanocne jest ważna dla osób, dla których Wielkanoc jest najważniejszą uroczystością religijną w ciągu roku. Jak powinna przebiegać? Co powinno się znaleźć na wielkanocnym stole?

Śniadanie wielkanocne - modlitwa. Jak się modlić przed zjedzeniem świątecznego posiłku?

Jak powinno wyglądać śniadanie wielkanocne? Modlitwa wydaje się być nieodzownym elementem przeżywania Wielkanocy. O ile jednak obrzęd dotyczący wigilii Bożego Narodzenia jest powszechnie znany, o tyle przy śniadaniu wielkanocnym zwykle mamy wątpliwości. Sytuacja może być jeszcze bardziej zawiła, jeśli wzorem poprzedniego roku w kościołach nie będzie poświęcenia pokarmów. W zeszłym roku poszczególne diecezje zalecały rodzaj liturgii domowej przed śniadaniem wielkanocnym z modlitwą i czytaniem fragmentów Ewangelii. 

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień świąt, z którym związanych jest wiele tradycji. Zdjęcie ilustracyjne, FedBul/shutterstock.com Lany poniedziałek 2021: kiedy wypada i jak go obchodzimy?

Z czego powinna się składać liturgia domowa poprzedzająca śniadanie wielkanocne? Modlitwa powinna być poprzedzona zapaleniem wielkanocnej świecy i ogłoszeniem nowiny o Zmartwychwstaniu przez głowę rodziny. Odczytuje się fragment Ewangelii według św. Mateusza (Mt, 28, 1-10). Później może nastąpić modlitwa błogosławieństwa przed posiłkiem. Kończą ją życzenia wielkanocne, które głowa rodziny składa pozostałym domownikom. Również po posiłku przewidziana jest dziękczynna modlitwa na śniadanie wielkanocne. 

Zobacz wideo Przepisy wielkanocne - na ciasta i galaretkowe jajka!

Modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym. Jak powinien wyglądać stół?

Chociaż najbardziej istotna jest sama modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym, to również stół powinien być tego dnia specjalnie udekorowany. Niektóre elementy mają wydźwięk religijny, inne są tradycyjne. Przede wszystkim powinien być przybrany białym obrusem i udekorowany gałązkami wiecznie zielonych roślin. Mowa przede wszystkim o bukszpanie i barwinku. Świetnie sprawdzi się też wysiana wcześniej rzeżucha lub skiełkowane zboże. Na stole powinna się znajdować też świeca, która na kształt paschału w kościele, symbolizuje Zmartwychwstałego. W przybranym koszyku powinny się znaleźć - baranek, pisanki i porcje pokarmów tradycyjnie używanych do poświęcenia w świątyni. Baranek może być wykonany z cukru, ma podobne znaczenie, co świeca. Malowane lub pisane jajka są symbolem odradzającego się życia. Przygotowuje się je używając różnych technik. Mogą być malowane w łupinach z cebuli, wywarze z kory dębu lub kiełków pszenicy. Niekiedy wcześniej maluje się na nich wzory woskiem. Można też wykorzystać farbki, w których potem wydrapuje się ostrym narzędziem ozdobne kształty.

Czym jeszcze można udekorować świąteczny stół? Modlitwa przy śniadaniu wielkanocnym i późniejsze ucztowanie będą milsze, gdy wykorzystamy jako elementy przybrania również popularne symbole świąteczne. Mowa o żółtych kurczaczkach i zajączkach. Te ostatnie, o ile będą zrobione z czekolady, staną się na koniec wspaniałą atrakcją dla dzieci

Jajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania 'pisanek'. Zdjęcie ilustracyjne Jajko wielkanocne - rysunek i wyklejanka, czyli o sposobach wykonywania "pisanek"

O której godzinie rozpoczyna się śniadanie wielkanocne?

Nie można wyznaczyć konkretnej godziny, o której odbywa się modlitwa na śniadanie wielkanocne i sam poczęstunek. Zwykle jest to po Mszy świętej (rezurekcji) lub przed nią, gdy wybieramy się do Kościoła w późniejszym czasie. W rodzinach, dla których jest to przede wszystkim czas spędzony wspólnie, śniadanie przygotowuje się wtedy, gdy wszyscy domownicy dobrze się wyśpią. 

Poza pokarmami, które tradycyjnie znajdują się w koszyczku wielkanocnym, w świątecznym menu najczęściej powtarza się kilka dań. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest żurek wielkanocny, który niekiedy podaje się w chlebkach. Częstym wyborem jest też przyrządzana w różny sposób biała kiełbasa i oczywiście jajka. Z majonezem, sosem tatarskim czy faszerowane - muszą pojawić się na śniadaniu wielkanocnym. Co jeszcze bardzo często się pojawia na stole? Z pewnością pasztet i sałatka jarzynowa.

Więcej o: