Dzień Kobiet 2021: kiedy wypada i jakie jest jego przesłanie?

Dzień Kobiet 2021 to jak co roku doskonała okazja do okazania uczuć płci pięknej. Choć w Polsce przez wiele lat obchody tego święta kojarzone były z komunistyczną propagandą, dziś jest to święto wszystkich pań, podczas którego panowie starają się zaskoczyć je niebanalnymi niespodziankami. Skąd wzięło się to święto i jaka idea mu przyświeca?

Kiedy jest Dzień Kobiet?

Niewiele jest osób, które nie potrafią wskazać, kiedy jest Dzień Kobiet. Święto to, obchodzone rokrocznie 8 marca, wrosło w naszą tradycję na tyle mocno, by data ta zakorzeniła się w naszych umysłach na dobre. W tym roku Dzień Kobiet przypada w poniedziałek, co zachęca do rozpoczęcia świętowania już w poprzedzający 8. dzień marca weekend. Niestety, z uwagi na panującą w naszym kraju sytuację epidemiczną oraz obowiązujące obostrzenia, panowie nie będą mogli w tym roku zaprosić pań z okazji ich święta do kawiarni czy restauracji, seans w kinie również będzie mało prawdopodobny do zrealizowania (chyba że w kinie domowym). Niemniej, dla chcącego nic trudnego, dlatego celebrowanie święta kobiet i w tym roku może być wyjątkowe i niezapomniane.

Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto mające nieco ponad sto lat

Międzynarodowy Dzień Kobiet to stosunkowo młode święto. Pomysł obchodów Dnia Kobiet zrodził się na początku XX wieku, za sprawą działań ruchu robotniczego w Europie i Ameryce Północnej. Dziś nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w ramach działań o równouprawnienie, w tym między innymi w celu budowania poparcia społecznego dla walki o prawa wyborcze dla kobiet. Obchodzony jest w wielu państwach całego świata. Jest okazją do rozważań na temat aktualnej sytuacji kobiet na świecie, oceny postępu, jaki dokonał się w kwestii wyrównania szans kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji, kariery zawodowej oraz rozwijania kompetencji cyfrowych. Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet służyć mają podkreśleniu znaczenia kobiet w życiu społecznym oraz docenieniu ich wkładu w rozwój takich dziedzin aktywności ludzkiej, jak nauka, kultura czy budowanie pokoju na świecie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został bardzo chętnie podchwycony przez kraje demokracji ludowej, które hasła równouprawnienia płci wyniosły na sztandary, choć nie kwapiły się do wprowadzenia realnych zmian. W ZSRR dzień 8 marca był dniem wolnym od pracy, a w Polsce do 1993 roku Dzień Kobiet był oficjalnym świętem państwowym. Obowiązkowo obchodzono go w zakładach pracy i szkołach, a panie obdarowywane były goździkami oraz takimi dobrami materialnymi, jak rajstopy, ręczniki, mydło czy kawa. Współcześnie Dzień Kobiet wolny jest od państwowych czy partyjnych konotacji, coraz silniej odnosząc się do swoich feministycznych korzeni. Obecnie ruchy feministek organizują w tym dniu manify, czyli rodzaj demonstracji połączonych z happeningiem, poświęconych równemu traktowaniu kobiet i mężczyzn. Przede wszystkim jednak Dzień Kobiet to święto pań, podczas którego panowie obdarowują je drobnymi upominkami, na przykład kwiatami bądź słodyczami.

Zobacz wideo Prezenty na Dzień Kobiet, które możesz przygotować sam. Dla przyjemności i smaku!

Dzień Kobiet a Dzień Dziewczyn – czym się różnią?

Porównując Dzień Kobiet a Dzień Dziewczyn możemy dostrzegać analogię między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka. O ile jednak w Polsce Dzień Chłopaka cieszy się większą popularnością od Dnia Mężczyzny, o tyle o istnieniu Dnia Dziewczyn nie każdy może wiedzieć. Przyczyną może być fakt, że jest to bardzo młode święto – Międzynarodowy Dzień Dziewcząt ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zaledwie w 2011 roku, rezolucją z 19 grudnia. Święto to obchodzone jest 11 października i ma na celu przybliżanie społeczeństwu problemów i wyzwań, przed jakimi stają dziewczęta na całym świecie. Zatem, choć geneza obu świąt związana jest z dążeniem do równouprawnienia, to Dzień Kobiet należy traktować jako święto wszystkich pań, zaś w Dzień Dziewcząt warto pochylić się nad losem najmłodszych przedstawicielek płci pięknej. A w wielu miejscach na świecie dziewczęta wciąż narażone są na przemoc, mają utrudniony dostęp do edukacji, a także zmuszane są do małżeństw.

Dzień Kobiet: dlaczego 8 marca?

Co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Dlaczego 8 marca został wybrany na datę tego święta? Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowała je Socjalistyczna Partia Ameryki, dla upamiętnienia marszu szwaczek z 8 marca 1908 roku, gdy przemierzając ulice Nowego Jorku domagały się one praw politycznych oraz ekonomicznych dla kobiet. Rok później, w 1910 roku, Międzynarodówka Socjalistyczna podczas konferencji w Kopenhadze ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet, służący krzewieniu idei praw kobiet. Początkowo nie ustalono dokładnej daty jego obchodów, ale kilka lat później określono ją na 8 marca. Być może data ta miała upamiętniać marsz szwaczek, a być może nawiązywać do wieców odbywających się w Rosji w ostatnią niedzielę lutego wg kalendarza juliańskiego, czyli właśnie 8 marca wg kalendarza gregoriańskiego. I choć przyjęta w 1977 roku rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ zakłada, że święto kobiet może być obchodzone w dowolnie wybranym przez dane państwo członkowskie dniu, to w Polsce tradycja obchodzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet właśnie 8 marca pozostała niezmieniona.

Zobacz też: Prezent na Dzień Kobiet - trzy topowe podarunki, które będą zawsze udane

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.