Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi

Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Podczas konferencji 3 marca Przemysław Czarnek odpowiedział na pytania nurtujące rodziców, nauczycieli i uczniów. Trzecia fala koronawirusa w Polsce pokrzyżowała plany rządu odnośnie powrotu klas 4-8 do szkół. Do nauki zdalnej wracają także uczniowie klas 1-3 w czerwonych strefach.

Uczniowie coraz bardziej martwią się o to, czy szkoły będą zamknięte do końca roku 2021. Przemysław  Czarnek zdaje sobie sprawę z tego, że powrót do szkoły to teraz największe wyzwanie dla Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nie tylko uczniowie będą musieli zmierzyć się z reżimem sanitarnym, ale także nadrobić braki powstałe w trakcie edukacji zdalnej. Szef MEN podczas konferencji 3 marca przedstawił plany rządu odnośnie powrotu dzieci do szkół, a także zbliżających się egzaminów maturalnych.

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"

Czy szkoły będą zamknięte do końca roku 2021? 

Minister Czarnek podczas konferencji został zapytany o to, czy jest możliwy powrót ósmoklasistów i maturzystów do szkół jeszcze przed egzaminami.

Oczywiście, że jest możliwy powrót uczniów do nauczania stacjonarnego jeszcze w tym semestrze. Podobnie podobny możliwy jest powrót studentów. Przynajmniej w trybie hybrydowym, ale wszystko zależy od warunków pandemicznych

- oznajmił minister Czarnek. Dodał jednak, że wszystko zależy od naszego zachowania i odpowiedzialności społecznej, a także stosowania się do wszystkich obostrzeń. 

Prędzej czy później ten powrót nastąpi

- zadeklarował minister edukacji narodowej. Wspomniał także o trzech programach, które zostaną wdrożone: program poprawy kondycji fizycznej, program pomocy psychologicznej, a w połowie marca program wsparcia merytorycznego dla szkół podstawowych.

Różne wymogi nauczycieli na lekcjach online. 'Gdy ktoś nie włączy kamerki, to dostaje gorszą ocenę'Uczniowie nie chcą włączać kamerek na lekcjach zdalnych. "To tak, jakby przeglądać się cały czas w lustrze"

Matury zostaną przełożone?

Uczniowie zastanawiają się, czy w związku z obecną sytuacją pandemiczną w kraju, matury i egzaminy ósmoklasisty mogą zostać przełożone, a w najgorszym przypadku nawet odwołane.

Nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby uzasadniać przesuwanie egzaminów

- uspokaja szef MEN. Dodaje jednak, że jeśli zwiększy się liczba zachorowań, rząd będzie musiał na bieżąco podejmować decyzje, aby chronić życie Polaków.

Konferencja ministra zdrowiaKonferencja ministra zdrowia dzisiaj? Nowe obostrzenia będą prawdopodobnie dotyczyć poszczególnych województw

Więcej o: