Konferencja ministra zdrowia dzisiaj? Nowe obostrzenia będą prawdopodobnie dotyczyć poszczególnych województw

Konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej w Polsce jest przewidziana na koniec tygodnia. Można spodziewać się regionalizacji restrykcji. Rzecznik rządu zdradził, kiedy możemy oczekiwać nowych ustaleń.

W poniedziałek 1 marca minister zdrowia w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" zdradził, że nowe obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem najpewniej będą dotyczyć kilku województw, a nie całej Polski. Adam Niedzielski zdementował również pogłoski i zamknięciu województw lubuskiego i pomorskiego tłumacząc, że na zespole zarządzania kryzysowego nie zapadła żadna decyzja w tej spawie.

Konferencja ministra zdrowia - będzie regionalizacja obostrzeń?

Należy zaznaczyć, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna. Trzecia fala pandemii wciąż się rozpędza, a nowych zakażeń przybywa. Jak zauważył minister zdrowia, zgodnie z aktualną prognozą średnia wkrótce wyniesie 10-12 tys. zakażeń dziennie. Rosnąca liczba przypadków zachorowań na brytyjską mutację koronawirusa może spowodować, że wielkości te zostaną przekroczone.

Bałtyk. Sinice.Rok szkolny 2021. Co z wakacjami? MEN: Trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu, w lipcu czy sierpniu

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o doniesienia dotyczące ewentualnego zaostrzenia obostrzeń w niektórych województwach przyznał, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Nadal analizowane są kwestie związane z liczbą zakażeń w całym kraju, obłożenia, jeżeli chodzi o liczbę zajętych łóżek, wykorzystanych respiratorów, badamy też sytuację związaną z udziałem nowych mutacji wirusa w ogólnej liczbie zachorowań

- mówił.

Zaznaczył, że dopiero po wnikliwych analizach, rząd podejmie kolejne decyzje w sprawie restrykcji.

Na ten moment nie ma jeszcze zaplanowanego terminu, co do ogłaszania decyzji w zakresie kolejnych terminów, które wynikają z kończącego się w rozporządzeniu terminu obowiązywania obostrzeń. Takiej decyzji jeszcze nie ma. Spodziewam się, że będzie to nie wcześniej niż na koniec tego tygodnia lub początku przyszłego tygodnia

- zdradził.

Przypominamy, że w zeszłym tygodniu Adam Niedzielski zapowiedział, że dotychczasowe obostrzenia pozostaną niezmienne i będą obowiązywały w prawie wszystkich województwach do 14 marca. Wyjątek stanowi jedynie województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zamknięto kina, galerie handlowe, teatry, i sklepy. Od poniedziałku dzieci z klasy 1-3 szkół podstawowych wróciły tam do edukacji w trybie zdalnym.

DLOZIRozpoczęły się próbne matury w reżimie sanitarnym. Płyn musi mieć 60 proc. alkoholu, drzwi otwarte

Zobacz wideo Czy przedwczesny poród zagraża każdej kobiecie? Co można zrobić, by mu zapobiec i pomóc dziecku?
Więcej o: