Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Już za chwilę, ale jest pewien haczyk

Trzynasta emerytura 2021 zostanie wypłacona już niedługo. Kiedy wypłata trzynastki? Już w kwietniu! Jednak jest tu pewne "ale". Wszyscy, którzy liczyli na znaczny zastrzyk gotówki mogą być rozczarowaniu. Trzynasta emerytura będzie niższa niż minimalna emerytura. Co zatem z czternastkami? Na nie emeryci poczekają dłużej.

Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Już w kwietniu!

Już za chwilę do emerytów trafią dodatkowe pieniądze. Kiedy trzynasta emerytura 2021? Już za niecałe dwa miesiące, bowiem już w kwietniu seniorzy otrzymają wypłaty. Seniorzy z pewnością ucieszą się z każdej kwoty, która zasili domowy budżet, jednak oczekiwania były nieco inne. Trzynastka wyniesie tylko 1250 zł brutto. To mniej niż minimalna krajowa emerytura.

Warto wiedzieć, że o trzynastą emeryturę nie trzeba się ubiegać, zostanie naliczona automatycznie. Nie trzeba więc składać wniosków. Trzynasta emerytura trafi do seniorów dokładnie 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia, czyli w dniach, w których dostają oni dotychczasowe świadczenia. Środki trafią na konto seniorów lub przekazem pocztowym. 

Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? Co to jest trzynasta emerytura?

Przypomnijmy, trzynasta emerytura to świadczenie wypłacane od 2019 roku. Jest wypłacana raz do roku. Dwa lata temu 13. emerytura wyniosła 1100 zł brutto i została wypłacona 9 mln uprawnionym. Z kolei rok temu roku emeryci i renciści dostali 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura

W 2021 roku zgodnie z założeniami rządu trzynasta emerytura ma wynosić wartość emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 roku, na skutek waloryzacji świadczeń, najniższa emerytura wynosić będzie 1250,88 zł brutto. Dlaczego więc kwota świadczenia będzie niższa niż minimalna krajowa emerytura? Od tej kwoty należy bowiem odliczyć 17-procentową zaliczkę na podatek PIT i składkę zdrowotną. Emeryci dostaną więc 1066,30 zł netto.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Trzynasta emerytura 2021. Kiedy wypłata? A co z czternastką?

Trzynasta emerytura będzie niższa niż oczekiwało wielu. Emeryci mogą podreperować jednak budżet innym dodatkowym świadczeniem. W 2021 roku będą wypłacane czternastki. Na nie trzeba jednak poczekać dłużej, bo do końca roku 2021.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 14. emeryturę otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Ci seniorzy otrzymają środki w wysokości minimalnej emerytury.

Więcej o: