Dodatek do czynszu 2021. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków

Dodatek do czynszu może być istotnym odciążeniem budżetu nie tylko w okresie pandemii. Wyjaśniamy kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać.

Dodatek mieszkaniowy jest najważniejszą formą wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w regulowaniu zobowiązań związanych z opłatami za lokale mieszkalne. Wysokość stawek, na jakie można liczyć oraz informacje na temat tego komu przysługuje dodatek są określone w ustawie z 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych.

Dodatek do czynszu 2021 - komu przysługuje i ile wynosi?

Wiadomo, że głównym celem dopłaty do mieszkania jest wsparcie osób, które mają problem między innym z opłaceniem czynszu lub pokryciem kosztów najmu lokalu. Niektórzy nie są jednak świadomi, że kwalifikują się do uzyskania dofinansowania. Chociaż formalności i wypełnianie dokumentów może wydawać się skomplikowane, warto poświęcić mu czas.

Z dodatku mieszkaniowego mogą skorzystać osoby posiadające różne tytuły prawne do lokalu. Zgodnie z ustawą, uzyskanie dopłaty do mieszkania przysługuje m.in:

  • Osobom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,


  • Najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy zamieszkują w tych lokalach,




  • Właścicielom budynków mieszkalnych i samodzielnych lokali mieszkalnych,


  • Innym osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu i ponoszącym koszty jego zajmowania,

  • Osobom, które zajmują lokal, ale nie posiadają tytułu prawnego, oczekują przy tym na lokal zamienny lub najem socjalny lokalu.

Oznacza to, że z dofinansowania czynszu mogą skorzystać zarówno właściciele nieruchomości, najemcy wynajmujący domy lub mieszkania, lokatorzy lokali spółdzielczych, jak i osoby, które nie posiadają obowiązującej umowy, ale mieszkają w danym lokalu, ponosząc koszty jego utrzymania. Należy zaznaczyć, że dodatek mieszkaniowy może przysługiwać zarówno na podstawie jednego jak i kilku tytułów prawnych do lokalu mieszkalnego.

Z dodatku do czynszu nie mogą skorzystać między innymi osoby przemywające w domach pomocy społecznej, zakładach poprawczych czy karnych.

Jakie wydatki obejmuje dodatek do czynszu?

Dodatek mieszkaniowy może pokryć okresowe świadczenia ponoszone przez wnioskodawcę w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego. Wśród nich wymienia się:

  • Czynsz,

  • Opłaty związane z eksploatacją lokalu,

  • Zaliczki opłacane przez właścicieli na koszty związane z nieruchomością wspólną,

  • Koszty eksploatacji domu jednorodzinnego,

  • Opłaty eksploatacyjne ponoszone przez członków spółdzielni mieszkaniowej.

O tym, komu zostanie przyznany dodatek, decyduje kryterium dochodowe oraz to, czy wniosek składa samotna osoba, prowadząca jednoosobowe gospodarstwo, czy też osoba wchodząca w skład wieloosobowego gospodarstwa domowego. W przypadku pierwszego wariantu uwzględnia się średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku musi być równy lub niższy równowartości 175% najniższej emerytury ZUS. W 2021 roku kwota ta wynosi 2100 zł. Gdy o dodatek ubiega się osoba wchodząca w skład wieloosobowego gospodarstwa domowego, jej miesięczny dochód w przeliczeniu na jedną osobę w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku musi być równy lub niższy od 125% najniższej emerytury ZUS. W 2021 roku jest to 1500 zł na osobę. Co istotne, osoby, które przekroczą limity nie są pozbawione dodatku. W ich przypadku różnicę pomiędzy dochodem a limitem odejmuje się od kwoty dopłaty do mieszkania. Istotnym czynnikiem jest również wielkość lokalu oraz liczba osób zamieszkująca w danym gospodarstwie. 

Wysokość dodatku mieszkaniowego jest ustalana indywidualnie. Według ustawy może pokryć maksymalnie 70 proc. wydatków przypadających na normatywną powierzchnię mieszkania. Osoby, które chcą skorzystać z dodatku, powinny zgłosić się do odpowiedniego gminnego ośrodka pomocy społecznej, co mogą zrobić zarówno osobiście, jak i listownie. Muszą przygotować również komplet dokumentów, w tym wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego, dokumenty potwierdzające powierzchnię użytkową lokalu, liczbę osób mieszkających w gospodarstwie oraz deklarację zawierającą informacje o wysokości ich dochodów.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka
Więcej o:
Copyright © Agora SA