Ulga na dzieci 2020 nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu

Ulga na dzieci gwarantuje spory zwrot gotówki rodzicom, którzy będą o niej pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT. Obowiązuje jednak limit dochodu podatkowego i ograniczenia związane z dochodami dziecka za ubiegły rok.

Już od poniedziałku 15 lutego Polacy mogą rozliczać PIT za ubiegły rok. Rodzicom, którzy dokładnie wypełnią dokumenty, może przysługiwać z tej okazji duży zastrzyk gotówki. Wyjaśniajmy, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać ulgę na dziecko.

Ulga na dzieci 2020 nie dla wszystkich

Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci poniżej 18. roku życia, dorosłe, ale uczące się do 25. roku życia oraz te z niepełnosprawnościami (niezależnie od ich wieku) W określonych sytuacjach rodzice mogą jednak stracić szansę na skorzystanie z ulgi. Dzieje się tak, jeżeli w danym roku kalendarzowym ich dziecko zarobiło więcej niż 3089 zł. W przypadku rodziców posiadających jedno dziecko ulga przysługuje małżonkom, których roczny dochód podatkowy nie przekroczył 112 tys. zł. Oznacza to, że po podjęciu składek ZUS nie może on przekroczyć 9333,33 zł. W sytuacji samotnych rodziców lub par niebędących w związku małżeńskim obowiązuje niższy limit, bo ich dochód podatkowy nie może przekroczyć 56 tys. zł w ciągu roku.

Rubryka SEXEDplPodanie jej termoforu, przyniesienie ciepłej herbaty, potrzymanie za rękę - nie podlega karze

Wysokość ulgi na dziecko jest uzależniona od liczby dzieci w rodzinie. W zależności od tego, jak liczna jest rodzina, a w ciągu roku można dostać:

  • 1112,04 zł – ulga na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – ulga na trzecie dziecko
  • 2700,00 zł – ulga na czwarte i każde kolejne dziecko

Ulga na dziecko 2020 - kto może odliczyć ulgę?

Ulga przysługuje podatnikom wykonującym władzę rodzicielską, pełniącym funkcję opiekuna prawnego, jeśli dziecko z nimi mieszkało lub jeżeli sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawarte ze starostą.

Trzeba zaznaczyć, że rodzice dzieci urodzonych w trakcie 2020 muszą samodzielnie wprowadzić ulgę prorodzinną za pomocą platformy "Twój e-Pit" udostępnionej przez Ministerstwo Finansów. W rozliczeniu nie zostanie ona wpisana automatycznie. Przed wysłaniem formularza trzeba pamiętać o wpisaniu odpowiedniej kwoty lub samodzielnemu rozliczeniu podatku.

Waloryzacja emerytur 2021. Od 1 marca podwyżki! Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówkiWaloryzacja emerytur 2021. Od 1 marca podwyżki! Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o: