Ulga prorodzinna. Błąd na rządowej platformie może doprowadzić do zaniżenia ulgi. Jak nie stracić kilkuset złotych?

Korzystasz z ulgi prorodzinnej i rozliczasz się przez portal Twój e-PIT? Musisz to robić ostrożnie, jeśli nie chcesz stracić kilkuset tysięcy złotych. System ma dane z rozliczenia z ubiegłego roku i może zaniżyć lub zawyżyć ulgę na dziecko. Jak poprawnie rozliczyć PIT, aby otrzymać odpowiednią wartość ulgi prorodzinnej.

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe. Na rządowej platformie Twój e-PIT znajdują się wypełnione już zeznania dla osób rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Są jednak na niej błędy. Przypominamy, komu należy się ulga prorodzinna i jak poprawnie rozliczyć PIT, aby nie stracić pieniędzy

Ulga prorodzinna - dla kogo?

Ulga prorodzinna to niezmiennie od wielu lat, jedno z najpopularniejszych w Polsce odliczeń podatkowych. Dzięki temu świadczeniu rodzice mogą sporo zyskać. Komu się należy ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia jej jest uzależnione od wysokości zarobków. Mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się według skali podatkowej, wypełniający formularze PIT-36, PIT-37. Ulga nie dotyczy podatników korzystających z formy podatku liniowego oraz karty podatkowej.

Matury próbne 2021. Uczniowie przystępują do egzaminów po nauce zdalnej (zdjęcie ilustracyjne)Matury próbne 2021. Jak będą wyglądały w obliczu pandemii? Hormonogram egzaminów

Ulga prorodzinna. Ostrożnie rozliczaj PIT

Na platformie Twój e-PIT znajdują się wypełnione już zeznania dla osób rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. To rozwiązanie usprawnia rozliczenie ze skarbówką, jednak nie brakuje na platformie błędów. 

Gotowe formularz uwzględniają jedynie dochody podatnika i przysługujące ulgi podatkowe, jeśli korzystaliśmy z nich przed rokiem. Platforma zapamiętuje dane z ubiegłego roku. Nowe ulgi lub zmiany w nich należy rozliczyć samodzielnie, w tym ulgę prorodzinną. Ten problem występował już występował już w zeszłym roku.

Money.pl przypomina, że Twój e-PIT błędnie przypisuje ulgę przy większej liczbie dzieci, jeśli jedno z nich urodziło się w trakcie roku podatkowego, za który jest składane zeznanie. Problem występuje także w przypadku, gdy dziecko ukończyło 18 lat i podjęło dalszą naukę. 

Ulga prorodzinna. Jak nie stracić kilkuset złotych?

Błąd na platformie Twój e-PIT może prowadzić do zawyżenia lub zaniżenia ulgi. W pierwszym przypadku fiskus poprosi o korektę i zwrot nadpłaty. Jeśli złożyliśmy zeznanie i ulga była niższa, można z kolei samemu wystąpić do urzędu z prośbą o jego korektę. 

W większości przypadków niestety nie da się edytować odpowiednich pól i danych w formularzach internetowych, przez co w systemie Twój e-PIT nie można złożyć prawidłowej deklaracji podatkowej. W takiej sytuacji Ministerstwo Finansów radzi, by złożyć deklarację podatkową w tradycyjnej formie papierowej. To niestety wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku z 30 dni (dla osób z kartą dużej rodziny) do 90 dni od złożenia zeznania. Nie ma jednak innej możliwości, by nie stracić kilkuset złotych. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: