Pierwsza komunia święta 2021. Jak będzie wyglądała? Jak się przygotować? "Jesteśmy otwarci na różne formy"

Pierwsza komunia święta to wydarzenie, do którego przygotowuje się już wiele polskich rodzin. Dotychczas uroczystości odbywały się w maju, jednak z powodu sytuacji epidemicznej w kraju, tegoroczny termin nie jest pewny. Podobnie jak i forma. Poniżej przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o tegorocznych komuniach.

Pierwsza komunia święta od dwóch lat wygląda inaczej. Chociaż wciąż zarówno rodzice, jak i dzieci, chcieliby świętować tę wyjątkową uroczystość w rodzinnym gronie, w czasie pandemii koronawirusa nie jest to łatwe. Zaproszenia na komunię świętą warto zamawiać na ostatnią chwilę, bo cały czas jej termin może ulec zmianie. Podobnie warto wstrzymać się z rezerwowaniem restauracji na komunię i lokali, gdzie goście spotkaliby się po uroczystości w kościele. To, jak wygląda obecnie komunia święta, w dużej mierze zależy od parafii i proboszcza, który sprawuje nad nią opiekę, a także od wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Co warto wiedzieć? 

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Pierwsza komunia święta 2021 przesunięta? 

Kilka dni temu pojawiły się spekulacje, że w tym roku pierwsza komunia święta również może zostać przesunięta. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zaalarmował, że fala kulminacyjna trzeciej fali pandemii koronawirusa będzie w Polsce prawdopodobnie w okolicach świąt, czyli na początku kwietnia. Natomiast ks. kanonik dr Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej przyznał, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie komunii świętych. Ma ona zapaść w połowie marca. Dr Sutkowski twierdzi, że komunie święte powinny być przesunięte na okres wakacji.

Myślę, że decyzje uda się już podjąć około połowy marca. Ja uważam, że dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć np. na lipiec

– powiedział "Rzeczpospolitej". Wypowiedział się także ks. Walenty Królak, proboszcz warszawskiej parafii św. Augustyna.

Na razie nic nie zostało odwołane. Jeśli będzie taka potrzeba, to uroczystość może się odbyć w mniejszych grupach (...) Jesteśmy otwarci na różne formy

- poinformował. 

Kiedy maturzyści wrócą do szkół?Kiedy dzieci wracają do szkoły? Możliwe, że jeszcze w tym semestrze. Przemysław Czarnek: Jest jedno kryterium

Pierwsza komunia święta 2021. Lista modlitw i przygotowanie do sakramentu

Niezależnie od tego, jaki będzie termin komunii świętej, dzieci muszą się do niej odpowiednio przygotować. Na początku roku część rodziców z pewnością otrzymała listę zajęć, w których mają uczestniczyć wraz ze swoimi dziećmi. Przygotowania do pierwszej komunii świętej to wydarzenie, które ma zbliżyć dzieci do wiary chrześcijańskiej. Obowiązkowe jest także regularne uczestniczenie w niedzielnych mszach świętych i życiu kościoła. Aby przystąpić do pierwszej komunii świętej dzieci muszą poznać konkretne modlitwy:

 • Modlitwa Pańska,
 • Pozdrowienie anielskie,
 • Skład apostolski,
 • modlitwa do Anioła Stróża
 • przykazania miłości
 • 10 Przykazań Bożych
 • 7 Sakramentów Świętych
 • modlitwa Chwała Ojcu,
 • Akt Wiary,
 • Akt Nadziei,
 • Akt Miłości 
 • Akt Żalu

Ponadto muszą nauczyć się wykonywać rachunek sumienia i wypowiadać formułkę spowiedzi. 

Zabawka wplątana we włosyNietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"

Więcej o: