Od połowy lutego rozliczamy PIT-y. Należy pamiętać, że rozliczenie podatkowe to także szansa na zastrzyk gotówki. Można wówczas rozliczyć m.in. ulgę prorodzinną. Komu przysługuje ulga rodzinna za 2020 rok? Jak ją rozliczyć poprawnie? Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?
System Twój e-PIT z automatu błędnie przypisuje ulgę przy większej liczbie dzieci, jeśli jedno z nich urodziło się w trakcie roku podatkowego, za który składamy zeznanie
- tłumaczy Przemysław Karwacki, doradca podatkowy w EY, cytowany przez money.pl.
Ekspert podał również inny przykład błędu: W prawidłowym rozliczeniu ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 92,67 miesięcznie (1112,04 zł rocznie), a na trzecie – 166,67 (2000,04 zł rocznie). "Błąd systemu polega na tym, że z automatu jest wpisana pełna ulga na trzecie dziecko według wyższej kwoty lub proporcja nalicza się wg kwoty najniższej (1112,04)" - zwraca uwagę.
Jak wyjaśnia serwis money.pl, w tym pierwszym przypadku, po złożeniu takiego zeznania, urząd skarbowy wezwie nas do złożenia korekty i w wielu sytuacjach do zwrotu części nadpłaty. Osoby z trójką dzieci zwykle dostają nadpłatę podatku w ciągu kilku dni, jeszcze zanim urzędnicy zdążą zareagować z wezwaniem do korekty.
Przypominamy, że ulgę rodzinną mogą rozliczyć:
Ulgi prorodzinnej nie mogą rozliczyć:
Według przepisów ulga prorodzinna 2021 należy się:
Ulga prorodzinna – limity dochodu. W informatorze na stronie gov.pl znajdziemy też limity dochodu. Wynoszą one odpowiednio: