Ulga rodzinna 2020. Rozliczasz się przez e-PIT? Rób to ostrożnie, aby nie stracić pieniędzy

Ulga rodzinna, zwana także ulgą na dziecko, jest formą odpisu na rzecz wydatków poniesionych z utrzymaniem dziecka. Jak ją rozliczyć? Można to zrobić m.in. przez internet. Jednak należy pamiętać o ważnej rzeczy, żeby nie stracić nawet do kilkuset złotych. Serwis money.pl przypomina, że elektronicznym formularzu zeznania podatkowego Twój e-PIT są zapamiętane dane z poprzedniego rozliczenia.

Od połowy lutego rozliczamy PIT-y. Należy pamiętać, że rozliczenie podatkowe to także szansa na zastrzyk gotówki. Można wówczas rozliczyć m.in. ulgę prorodzinną. Komu przysługuje ulga rodzinna za 2020 rok? Jak ją rozliczyć poprawnie? Na co uważać, by nie stracić pieniędzy?

Ulga rodzinna. Ostrożnie rozliczaj e-PIT.  System przypisuje błędnie ulgę 

System Twój e-PIT z automatu błędnie przypisuje ulgę przy większej liczbie dzieci, jeśli jedno z nich urodziło się w trakcie roku podatkowego, za który składamy zeznanie

- tłumaczy Przemysław Karwacki, doradca podatkowy w EY, cytowany przez money.pl.

Ekspert podał również inny przykład błędu: W prawidłowym rozliczeniu ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 92,67 miesięcznie (1112,04 zł rocznie), a na trzecie – 166,67 (2000,04 zł rocznie). "Błąd systemu polega na tym, że z automatu jest wpisana pełna ulga na trzecie dziecko według wyższej kwoty lub proporcja nalicza się wg kwoty najniższej (1112,04)" - zwraca uwagę. 

Jak wyjaśnia serwis money.pl, w tym pierwszym przypadku, po złożeniu takiego zeznania, urząd skarbowy wezwie nas do złożenia korekty i w wielu sytuacjach do zwrotu części nadpłaty.  Osoby z trójką dzieci zwykle dostają nadpłatę podatku w ciągu kilku dni, jeszcze zanim urzędnicy zdążą zareagować z wezwaniem do korekty.

Przypominamy, że ulgę rodzinną mogą rozliczyć:

 • osoby rozliczające się według skali podatkowej,
 • osoby wypełniające formularze PIT-36, PIT-37.

Ulgi prorodzinnej nie mogą rozliczyć:

 • podatników korzystających z formy podatku liniowego
 • podatników korzystających z karty podatkowej.

Ulga rodzinna 2020. Komu przysługuje?

Według przepisów ulga prorodzinna 2021 należy się:

 • rodzicom wykonujący w zeszłym roku władzę rodzicielską,
 • opiekunom prawnym, jeżeli dziecko zamieszkiwało z nimi,
 • rodzicom zastępczy, posiadającym orzeczenie sądu, lub odpowiednią umowę

Ulga prorodzinna – limity dochodu. W informatorze na stronie gov.pl znajdziemy też limity dochodu. Wynoszą one odpowiednio:

 • jeśli masz więcej niż jedno dziecko – nie ma ograniczeń dochodów. Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz uzyskać ulgę,
 • jeśli masz jedno dziecko i wychowujesz je samotnie – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli macie jedno dziecko i jesteście małżeństwem przez cały rok – nie możecie łącznie zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 • jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim – nie możesz zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: