Trzy filtry treści na YouTube. Pozwolą rodzicom na większą kontrolę nad tym, co oglądają ich dzieci

YouTube wprowadza zmiany, dzięki którym rodzice będą mieli kontrolę nad treściami, jakie ich dzieci przeglądają w serwisie. Po tym, jak coraz więcej rodziców nastolatków zgłaszało problemy z filtrowaniem treści, podjęto decyzję o wprowadzeniu ograniczenia konta i trzech nowych ustawień.

 W sieci nietrudno jest o dostęp do szkodliwych treści, które mogą negatywnie wpłynąć na psychikę i rozwój dzieci, a także młodzieży. Zaliczane są do nich m.in. treści pornograficzne, treści przedstawiające przemoc i okrucieństwo, treści, które promują autodestrukcję czy dyskryminację.

Chociaż zwiększa się świadomość zagrożeń, jakie czyhają na najmłodszych w internecie, nie zawsze można ich uchronić, przed nieodpowiednimi dla ich wieku nagraniami. Czasem wystarczy chwila i dwuznaczne dla wyszukiwarki hasło, aby oczom dziecka ukazały się nieodpowiednie treści. Youtube zareagował na liczne zgłoszenia rodziców i postanowił wprowadzić kolejne możliwości kontroli rodzicielskiej.

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Nadzorowane konto na YouTube

Chociaż od jakiegoś czasu funkcjonuje dedykowana dzieciom platforma YouTube Kids, na której po założeniu profilu dla dziecka, rodzice mogą zastosować zestaw ustawień dotyczących dostępnych filmów i rekomendacji, sprawdza się ona jedynie w przypadku najmłodszych dzieci. Rodzice mogą wybierać pomiędzy trzema ustawieniami treści dostosowanymi do wieku dziecka: 

  • Przedszkolaki (do lat 4)
  • Młodsze dzieci (5–7 lat)
  • Starsze dzieci (8–12 lat)

Szkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama ucznia: Te dzieci są ganiane w te i we wteSzkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama 7-latki: Te dzieci są ganiane w tę i we w tę

Dla młodzieży YouTube ma wkrótce wprowadzić nowe rozwiązanie.

W najbliższych miesiącach wprowadzimy nowe rozwiązanie w wersji beta, dzięki któremu rodzice będą mogli umożliwić dzieciom korzystanie z YouTube za pomocą nadzorowanego konta Google

- zaznacza firma w komunikacie na Twitterze. Tworzone jest ono we współpracy z ekspertami i rodzicami.

Jakie będą nowe funkcje na YouTube?

Przede wszystkim pojawią się trzy filtry treści:

  • Odkrywaj, czyli profil dla dzieci powyżej 9 lat, dla których YT Kids nie jest wystarczający. Znajdą się tam: logi, tutoriale, filmy o grach, klipy muzyczne, wiadomości i treści edukacyjne.
  • Zobacz więcej, czyli treści dla użytkowników, którzy ukończyli 13. rok życia. Ta opcja umożliwi dodatkowo oglądanie streamów z tych samych kategorii, co opcja "Odkrywaj";
  • Większość treści na YouTube, to trzecia możliwość, która przeznaczona jest dla starszych nastolatków. Ci będą mieli dostęp do większości treści w serwisie, poza tymi poruszającymi wrażliwe tematy.

Ponadto rodzice będą mieli możliwość m.in. zarządzania historią oglądania oraz wyszukiwania. Dostępne będą dla nich również narzędzia jak Family Link, które służy m.in. do limitowania czasu spędzanego przed ekranem. Nowe opcje funkcjonują obecnie w wersji beta, a od tego, jak wypadnie test, zależy czy narzędzie będzie dostępne także w Polsce.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z wersji beta?

Wersję próbną już wkrótce będą mogli przetestować także rodzice w Polsce. Najpierw jednak będą musieli utworzyć dziecku nadzorowane konto Google, które będzie przypisane do profilu użytkownika na platformie YouTube.

Następnym krokiem jest połączenie konta dziecka z kontem rodzica i przypisanie do niego jednego z trzech filtrów treści.

W kolejnym kroku YouTube zaleca skorzystanie z poradnika, jaki przygotował dla rodziców. Zawiera on praktyczne porady dotyczące rozmów z dzieckiem na temat nagrań, które ogląda ono w sieci. Można go pobrać tutaj

Podstawy bezpieczeństwa w sieciDziecko w sieci, czyli poznaj podstawy bezpiecznego korzystania z internetu

Więcej o: