Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? Ci, którzy przekroczą termin mogą wiele stracić

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT? Od 15 lutego Polacy mają możliwość składania deklaracji podatkowej. Od kilku lat w systemie e-Urząd Podatkowy dostępny jest dla podatników gotowy e-PIT, który mogą rozliczyć przy pomocy kilku kliknięć. Do kiedy trzeba to zrobić?

Wiele osób zastanawia się, do kiedy trzeba rozliczyć PIT. 15 lutego skarbówka uruchomiła możliwość składania deklaracji podatkowej. Polacy mogą to zrobić elektronicznie przy pomocy systemu e-Urząd Podatkowy, albo tradycyjnie składając dokumenty w placówce. Niektórzy z rozliczeniem czekają do ostatniego momentu, jednak lepiej tego nie robić. Im szybciej rozliczymy PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot, jeśli uwzględnimy w deklaracji odpowiednie ulgi. 

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

Podatnicy na złożenie dokumentów mają czas do 30 kwietnia. Jeśli są płatnikami PIT-36 i PIT-37 nie muszą martwić się, jeśli przekroczą wskazany termin - od 2019 roku fiskus sam przygotowuje i wypełnia te formularze. Pod koniec kwietnia Urząd Skarbowy automatycznie je akceptuje. Mogą jednak nie zostać uwzględnione ulgi, które dla wielu rodzin są dodatkowym zastrzykiem gotówki. Jeśli do deklaracji dołączymy odpowiednie dokumenty, w ciągu 45 dni dostaniemy zwrot pieniędzy

Ulga za internet, ulga prorodzinna i inne opcje

Chociaż ulg i odliczeń jest kilkanaście, nie każdy może z nich skorzystać. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które mogą być przydatne rodzinom:

  • Ulga na dzieci (ulga prorodzinna),
  • Ulga na internet,
  • Ulga na cele rehabilitacyjne,
  • Ulga termomodernizacyjna

W tym roku lista powiększyła się o kolejne cztery możliwości związane z pandemią koronawirusa:

  • odliczenie dla dawców osocza, którzy wyzdrowieli z COVID-19,
  • ulga za darowizny na walkę z COVID-19,
  • obniżenie dochodu uzyskanego w 2019 r.,
  • preferencyjna stawka podatku dla przedsiębiorców B+R przy innowacjach na walkę z COVID-19
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.