Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
Jak informuje Onet, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przedstawił założenia nowego projektu na konferencji prasowej, która odbyła się w środę 24 lutego. Nowelizacja dotyczyłaby między innymi zmian w Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie karnym wykonawczym oraz w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych.
Duże zmiany w procesach przepisowych dla pokrzywdzonych dzieci
Marcin Romanowski tłumaczył, że zmiany mają sprawić, że proces karny, w którym świadkami lub pokrzywdzonymi są dzieci, stanie się dla nich przyjazny i zapewni poczucie bezpieczeństwa im oraz ich najbliższym. Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na fakt, że wśród trzech najistotniejszych zmian jest zapewnienie profesjonalnego prawnika dzieciom, które doświadczyły przestępstw na tle seksualnych.
Ważne jest to, żeby od samego początku, już na etapie postępowania przygotowawczego, niezależnie od stanu majątkowego, dziecko pokrzywdzone przestępstwami na tle seksualnym miało pełnomocnika z urzędu, opłacanego przez państwo, który będzie wsłuchiwał się w jego potrzeby i będzie reprezentował jego prawa
- zaznaczył.
Wyjaśnił, że jako "profesjonalnych prawników" rozumie adwokatów oraz radców, którzy mają doświadczenie w sprawach kryzysowych dzieci.
Kolejna zmiana, którą zakłada projekt, dotyczy pouczeń, które Marcin Romanowski określił mianem "biało-czarnych kartek zadrukowanych gęsto tekstem, 3,5 strony".
To zmieniamy. Wprowadzimy obrazkowe pouczenia dla dzieci, w formie grafik. Tak, aby dziecko wiedziało, dlaczego zeznaje, po co zeznaje i jakie prawa mu przysługują
- powiedział wiceminister.
Wśród proponowanych zmian znalazły się także przepisy poszerzające zakres stosowania tzw. przyjaznych pokojów przesłuchań. Przypominamy, że obecnie są one stosowane tylko w przypadku najcięższych przestępstw, a przesłuchuje się w nich dzieci do 15. roku życia. Wiceminister uważa, że należy przedłużyć ten czas do 18. roku życia. Dzięki temu każde dziecko, które padło ofiarą ciężkich przestępstw byłoby przesłuchiwane w obecności psychologa w przeznaczonym do tego komfortowym pomieszczeniu.
Nowy projekt zakłada także udzielanie pokrzywdzonym informacji na temat prześladowcy. Jak dotąd, osoba pokrzywdzona najcięższymi przestępstwami musiała składać specjalny wniosek, by dowiedzieć się o opuszczeniu więzienia przez sprawcę. Dzięki zmianom w przepisach otrzymałaby tak taką informację z urzędu, wraz ze wskazówkami na temat możliwości uzyskania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości i wykazem pobliskich ośrodków udzielających pomocy. Co istotne może jednak z takiego prawa zrezygnować, jeżeli nie chce rozpamiętywać dramatycznych wydarzeń sprzed lat.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie gov.pl, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany są realizacją wytycznych Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Dostosowują one obowiązujące w Polsce przepisy do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczących zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej, a także ustanawiającej minimalne normy w dziedzinie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Skandaliczne potraktowanie włoskiej uczennicy podczas zdalnego nauczania. Nastolatka odpowiadała z zakrytymi oczami
-
Ten pies, to najlepsza niania na świecie. Nagranie jest hitem w sieci
-
Otwarcie przedszkoli od 19 kwietnia. Adam Niedzielski wyjaśnił też, kiedy możemy spodziewać się otwarcia szkół
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Zachwycały ludzi od wieków, a dziś wielu nie zna ich znaczeń
- Zofia Zborowska zdradziła, ile ważyła przed ciążą i jak jest teraz. "Wpędzało mnie to w paranoje i notoryczne kompleksy"
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przedłużony. Ale tylko dla nielicznych rodziców
- Ulga na dziecko pełnoletnie. Wakacyjne dorabianie może pozbawić rodziców sporej gotówki
- Matura 2023 - zmiany. Polonistka: Kładzie nacisk na wiedzę, językowe obycie i oczytanie. Ogranicza od lat trwającą testomanię
- Karmienie piersią - jak rozkręcić laktację, jak poradzić sobie z zastojem i laktatorem. Najlepsze pozycje do karmienia piersią [HISTORIE MAM]