"Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny

"Lalka" Bolesława Prusa to jedna z najważniejszy maturalnych lektur. Pojawia się ona praktycznie na każdym egzaminie dojrzałości, dlatego zyskała miano "pewniaka maturalnego"

"Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie

Głównym wątkiem powieści jest niezwykła miłość Stanisława Wokulskiego - zubożałego szlachcica i kupca do Izabeli Łęckiej - arystokratki. Wokulski zgromadził spory majątek podczas wojny rosyjsko-tureckiej. Akcja powieści rozpoczyna się, kiedy wraca do Warszawy, by już otwarcie ubiegać się o względy swojej ukochanej - panny Łęckiej. Niestety kobieta nie odczuwa głębszych uczuć i liczą się dla niej jedynie pieniądz i luksus. Jest gotowa sprzedać się za te wartości bogatemu i staremu arystokracie. Nie dopuszcza myśli o małżeństwie z Wokulskim, bo jest on w jej mniemaniu człowiekiem z niższej warstwy społecznej. Wokulski pochodzi co prawda z rodziny szlacheckiej, ale został bogatym kupcem. Historia miłosna kończy się katastrofą - Wokulski znika w tajemniczych okolicznościach, istnieją liczne przypuszczenia, że popełnił samobójstwo. Finalnie Izabela wstępuje do klasztoru.

Ile dni do matury? Na egzaminie maturalnym 2021 będą wprowadzone duże zmianyIle dni do matury? Na egzaminie maturalnym 2021 będą wprowadzone duże zmiany

"Lalka" Bolesława Prusa I tom - plan wydarzeń

 1. Rok 1878, Warszawa. W jednej z jadłodajni toczy się rozmowa o Wokulskim, który był subiektem w piwiarni Hopfera. Mężczyzna był zawzięty na naukę. Wziął udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię. Następnie ożenił się z Małgorzatą Minclową (wdową po właścicielu sklepu), został wdowcem i wyjechał do Turcji, gdzie powiększa majątek.
 2. Ignacy Rzecki prowadzi sklep Wokulskiego, który ten odziedziczył po Minclowej.
 3. Pamiętnik starego subiekta, czyli dzieje Rzeckiego: dzieciństwo, praktyka w galanteryjnym sklepie Mincla, praca w sklepie.
 4. Wokulski wraca do Warszawy. Swój majątek powiększył aż dziesięciokrotnie. 
 5. Trudna sytuacja majątkowa Łęckich. Izabela sprzedaje srebrną zastawę, którą podobnie jak weksle ojca, kupuje Wokulski. Dumna i próżna panna przeczuwa, że Wokulski chce się starać o jej rękę.
 6. Łęcka udaje się do sklepu Wokulskiego. Traktuje go lekceważąco, bo przecież jest kupcem. Wokulski rozmyśla nad obłudą i zakłamaniem arystokracji.
 7. Wokulski pomaga Wysockiemu, jego sklep odwiedzają jednocześnie hrabia i hrabina Krzeszowscy, którzy pozostają w separacji.
 8. Święta wielkanocne. W kościele św. Józefa na Krakowskim Przedmieściu odbywa się kwesta, w której bierze udział panna Izabela.
 9. Na przyjęciu w kręgu arystokracji Stanisław spotyka Izabelę. Jej osoba i majątek są tematem większości rozmów. Wokulski nie czuje się dobrze w dusznej atmosferze salonów.
 10. Pamiętnik starego subiekta (wspomnienia Rzeckiego na temat kampanii węgierskiej): Wiosna Ludów, Rzecki wraz z przyjacielem, Augustem Katzem, walczą na Węgrzech. Katz popełnia samobójstwo, Rzecki wraca do Warszawy. Wokulski zakłada nowy sklep, którego prowadzenie powierza Rzeckiemu.
 11. Wokulski na spotkaniu grupy bogatych szlachciców i kupców, rozmawiają o założeniu spółki handlowej.
 12. Stanisław decyduje się kupić za zawyżoną cenę kamienicę Łęckich.
 13. Wokulski jest coraz bardziej zakochany w Izabeli. Aby nie zostać wyśmianym w towarzystwie, uczy się języka angielskiego. W końcu zostaje zaproszony na obiad do Łęckich.

"Lalka" Bolesława Prusa II tom - plan wydarzeń

 1. Wokulski przygotowuje się do wizyty u Łęckich. Kiedy ich odwiedza, zauważa, że jego wizyta ma duże znaczenie. Łęcka zwierza mu się. Rodzina zaprasza Wokulskiego na wspólną wycieczkę do Paryża.
 2. Stanisław pomaga potrzebującym - Obermanowi, Marii, a później spotyka się z Izabelą.
 3. Do Warszawy przyjeżdża śpiewak Rossi. Izabela jest nim onieśmielona. Wokulski chce zaimponować Izabeli i obsypuje go kwiatami i prezentami.
 4. Stanisław kupuje kamienicę Łęckich za zawyżoną cenę 90 tys. rubli. Łęcki jest zawiedziony, co dowodzi całkowitej ignorancji w sprawach interesów, myślał, że uda mu się uzyskać ze sprzedaży 120 tys. rubli.
 5. Rzecki dowiaduje się o celu wszystkich działań Wokulskiego. Tymczasem do Łęckich przybywają wierzyciele. Izabela jest zmuszona wezwać Wokulskiego, aby uregulował należności.
 6. Izabelę odwiedza Starski i planują wspólne wakacje. Rozmawiają w języku angielskim w obecności Wokulskiego, który rozumie każde słowo.
 7. Wokulski wyjeżdża do Paryża. 
 8. Rzecki odwiedza mieszkańców kamienicy kupionej przez Wokulskiego. Poznaje panie Jadwigę Misiewiczową i Helenę Stawską.
 9. Wokulski w Paryżu. Spotyka tu swego przyjaciela Suzina i genialnego chemika, prof. Geista, który namawia go, aby poświęcił się nauce.
 10. Stanisław wraca do Warszawy i wyjeżdża do Zasławka. Spotyka się z Izabelą i ma nadzieje na związek.

"Lalka" Bolesława Prusa III tom - plan wydarzeń

 1. Pamiętnik starego subiekta, rok 1879. Opis stosunków panujących w kamienicy kupionej przez Wokulskiego, a także charakter baronowej Krzeszowskiej.
 2. Pamiętnik starego subiekta. Krzeszowska odkupuje od Wokulskiego starą kamienicę. Wytacza Stawskiej proces o lalkę i przegrywa go. Rzecki planuje ożenić Wokulskiego ze Stawską.
 3. Izabela zaczyna traktować Wokulskiego jak idealnego kandydata na męża. Krzeszowscy godzą się. Mąż pani Stawskiej zostaje odnaleziony w Algierze. 
 4. Wokulski wraz z Łęcką i Starskim jadą do Krakowa. Działania Starskiego i swobodne zachowanie Łęckiej sprawiają, że Stanisław opuszcza ich i zamierza popełnić samobójstwo.
 5. Wysocki ratuje Wokulskiemu życie, a ten wraca do Warszawy. Wycofuje się z interesów i popada w depresje, po czym wyjeżdża do Moskwy.
 6. Pamiętnik starego subiekta - Rzecki choruje. Wśród mieszkańców Warszawy dynamicznie narasta niechęć do Żydów.
 7. Umiera Łęcki - ojciec Izabeli. Wraca Wokulski wraca z Moskwy, który wysadza ruiny zamku w Zasławku, a następnie znika: nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo, czy też żyje. Umiera Rzecki. Izabela zostaje zakonnicą.

Matura. Zdjęcie ilustracyjneMaturzyści 2021 - pechowe pokolenie. "Odebraliśmy im prawo do przeciętności"

Sylwetki trzech idealistów w "Lalce"

Bolesław Prus przedstawił sylwetki polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. Akcja powieści rozgrywa się w końcu lat 70. XIX wieku  między styczniem 1878 a październikiem 1879. Prus w dziele opisał sylwetki trzech idealistów - ludzi, którzy swoje życie podporządkowali konkretnej idei. 

 • Rzeckiego - idealistę pracy - człowieka niezwykle sumiennego, dokładnego, który poświęcił życie pracy jako subiekt,
 • Wokulskiego - idealistę miłości - który w pewnym momencie życia wszystko podporządkował miłości do kobiety, bo w tej miłości odkrył sens życia,
 • Ochockiego - idealistę nauki - który poświęca się bez reszty doświadczeniom, badaniom naukowym w celu zbudowania maszyny latającej.

Ile stron ma Lalka?

"Lalka" Bolesława Prusa jest przejawem dziewiętnastowiecznego realizmu w literaturze polskiej, który coraz częściej zwany jest realizmem krytycznym. Lektura to długi utwór epicki, pisany prozą, fabularny, o skomplikowanej strukturze. "Lalka" ma 864 strony i dzieli się na III tomy. 

Kto uratował Wokulskiego przed samobójstwem?

Tajemniczość to jedna z cech, która charakteryzuje bohatera romantycznego, jakim bez wątpienia jest Stanisław Wokulski. Stanisław podczas jednej z podróży do Krakowa usłyszał rozmowę Izabeli ze Starskim. Widząc namiętny flirt obojga zrezygnował ze związku i postanowił popełnić samobójstwo. Uratował go dróżnik. 

DLOLUZa ile tygodni są wakacje? MEN rozwiało wątpliwości. "Stąd nasza troska o to, aby przywrócić naukę w trybie tradycyjnym"

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?
Więcej o: