Zasiłek pielęgnacyjny 2020 wzrośnie? Od 2021 zmiany też w świadczeniu: Wyższe uposażenie opiekuna, niższe świadczenie

Zasiłek pielęgnacyjny w 2020 roku będzie miał większą wartość niż w latach poprzednich. ZUS wypłaci więcej pieniędzy niepełnosprawnym dzieciom oraz seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Od 2021 roku przewidziane są też zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych. Ma zostać zniesiony całkowity zakaz pracy dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Zasiłek pielęgnacyjny 2020 jest wsparciem dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Jednak trzeba spełnić kilka warunków, aby go otrzymać. Często mylony jest ze świadczeniem pielęgnacyjnym, które dedykowane jest opiekunom osób niepełnosprawnych. Jego najbardziej kontrowersyjnym zapisem jest to, że 1971 zł miesięcznie dostają jedynie opiekunowie osoby z niepełnosprawnością, którzy nie wykonują pracy zarobkowej. Rząd jednak zapowiedział już zmiany w tej kwestii. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi? Czym jest świadczenie pielęgnacyjne i co zmieni się w 2021 roku? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Hartwich zwróciła się bezpośrednio do Kaczyńskiego. Szef PiS zdziwiony

Zasiłek pielęgnacyjny 2020. Komu przysługuje?

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych mówi wyjaśnia, komu należy się zasiłek pielęgnacyjny:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  •  osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.
  • Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia

Jednak są wyjątki. O świadczenie nie mogą ubiegać się Polacy, którzy obierają inne świadczenia za granicą. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy specjalne przepisy lub umowy międzynarodowe mówią inaczej.  

Dla kogo zasiek pielęgnacyjny 2021?Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny. Ile wynosi? 

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 215,84 zł miesięcznie. Nie wiadomo, czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie w 2021 roku. Ostatnia podwyżka tego świadczenia miała miejsce w 2018 r. Jednak kwota zasiłku pielęgnacyjnego weryfikowana jest co trzy lata. Najbliższa weryfikacja odbędzie się zatem w 2021 roku, z czym wiążą się spekulacje o podwyżce. 

Czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od świadczenia?

Zasiłek jest formą dodatkowej wypłaty dla potrzebującej osoby niepełnosprawnej. Świadczenie pielęgnacyjne jest zastępnikiem wypłaty opiekuna. Przysługuje, gdy dana osoba rezygnuje z pracy, aby opiekować się niepełnosprawną osobą z rodziny. Jednak możliwe, że w 2021 roku nastąpią zmiany w tej kwestii.

Analizujemy możliwości zniesienia zakazu pracy

- mówił w rozmowie z money.pl Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Według portalu money.pl górną granicą ma być średnia krajowa. Kwota świadczenia miałaby być proporcjonalnie zmniejszana w zależności od dochodów. 

Przewidujemy mechanizm tzw. suwakowy, czyli im wyższe uposażenie opiekuna, tym niższe świadczenie, aż do całkowitego jego wyzerowania

- wyjaśniał Wdówik.

Urlop wychowawczy 2021: ile trwa? Jak się o niego starać?Urlop wychowawczy 2021: ile trwa? Jak się o niego starać?

Więcej o: