Zasiłek pielęgnacyjny, czyli świadczenie pielęgnacyjne to jedno ze świadczeń rodzinnych (obok m.in. zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Jego celem jest pokrycie części kosztów związanych z opieką nad osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy w trakcie leczenia, rehabilitacji, a nawet w procesie edukacji.
Jak czytamy w art. 16 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych:
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
ZUS wypłaca świadczenie pielęgnacyjne w trzech przypadkach:
Świadczenie pielęgnacyjne podlega waloryzacji co trzy lata. Ostatnia podwyżka kwoty zasiłku pielęgnacyjnego miała miejsce w 2018 roku, co oznacza, że właśnie w tym roku powinna nastąpić kolejna waloryzacja. Oznacza to, że ZUS od 1 stycznia 2021 roku prawdopodobnie wypłaci go w innej, wyższej kwocie niż dotychczas. Wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego jest związany z wysokością minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Ponieważ płaca minimalna od początku 2021 roku poszła w górę, tym samym zwiększona powinna zostać także kwota zasiłku pielęgnacyjnego.
Obecnie świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane w kwocie 215,84 zł na miesiąc. Aby je otrzymać, trzeba złożyć w odpowiednim terminie stosowny wniosek.