Wniosek o 500 plus na dziecko poczęte. Jest odpowiedź ze strony urzędu

Poseł Lewicy chciał od ZUS-u wyrównania za 500 plus za okres, gdy jego córka była "dzieckiem poczętym". Złożył odpowiedni wniosek do gdańskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urzędnicy odpowiedzieli. Ich zdaniem złożone dokumenty są niewystarczające.

500 plus na dziecko poczęte

Składam do inspektoratu ZUS w Gdyni wniosek o dopłatę do świadczenia 500+ w imieniu mojej małoletniej córki Ingi

- powiedział poseł Lewicy, Marek Rutka.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji domagam się dopłaty za dziewięć miesięcy ciąży, bo - jak twierdzą sędziowie - "byt człowieka zaczyna się z chwilą poczęcia".

- tłumaczył.

Dopłata miałaby obejmować okres od września 2019 do maja 2020 roku. To aż cztery i pół tysiąca złotych.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, była człowiekiem przed urodzeniem

- kontynuował poseł, powołując się na wyrok opublikowany w Dzienniku Ustaw. Stanowisko TK oznacza, że aborcja wykonywana ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Przypomnijmy, jest to równe niemal całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Poseł Lewicy chce od ZUS dopłaty z 500+ za okres, gdy jego córka była "dzieckiem poczętym"

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Wniosek o 500 plus na dziecko poczęte

Złożony wniosek nie został zlekceważony. Choć poseł Lewicy Marek Rutka spodziewał się odmowy bez podania argumentów, usłyszał, że musi uzupełnić dokumenty. Poseł złożył dokumenty w gdyńskim ZUS-ie i urzędzie miasta. Urząd miasta wystosował oficjalną odpowiedź. W piśmie został poproszony o uzupełnienie braków formalnych we wniosku. Zdaniem urzędników formularz nie został wypełniony „zgodnie z wymogami ustawy”. Poseł Rutka poinformował, że zamierza poprawiony dokument złożyć ponownie.

Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz. To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami.

- przekazał Marek Rutka

Przypomnijmy jednak, że w przepisach dotyczących 500 plus jest umieszczona jasna informacja, że prawo do świadczenia 500 plus przysługuje dopiero od dnia narodzin.

Więcej o: