Nowe obostrzenia opublikowano w nocy. Obowiązują od wtorku 23 lutego

W poniedziałek 22 lutego przed północą rząd wprowadził nowe obostrzenia. Nastąpiły istotne zmiany w przepisach o zebraniach i zgromadzeniach oraz w kolejce w narodowym programie szczepień.

Wiadomo, że nowe obostrzenia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek 22 lutego, chwilę przed północą. Większość z nich posiada adnotację, iż wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co oznacza, że obowiązują już od wtorku 23 lutego.

Nowe obostrzenia od 23 lutego

Restrykcje odnoszą się między innymi do osób wracających zza granicy do Polski. Aby uniknąć kwarantanny, będą musiały przedstawiać zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie UE. Trzeba zaznaczyć, że zwolnieni z kwarantanny będą także uczniowie pobierający naukę w Polsce albo w sąsiadującym państwie, ich opiekunowie, dzieci w wieku przedszkolnym, studenci, doktoranci oraz osoby prowadzące działalność naukową. Nowe restrykcje dotyczyć będą także kasyn, w których po krytyce ze strony opozycji i mediów nie będzie można już spożywać posiłków i napojów. Limit osób przewiduje tam jednego klienta na 15 mkw.

Mjanmanka skonstruowała helikopter, który poleciał na Marsa. Do NASA trafiła jako 22-latkaMjanmanka skonstruowała helikopter, który poleciał na Marsa. Do NASA trafiła jako 22-latka

Nastąpiła także zmiana w kwestii przepisów dotyczących zebrań i zgromadzeń. Przypominamy, że wcześniej z zakazu wyłączono konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską oraz aplikacje. Od 23 lutego w ramach nowych obostrzeń zasada ta nie będzie obejmowała konkursów na referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Obostrzenia - leczenie uzdrowiskowe i szczepienia

Obowiązujące od 23 lutego restrykcje dotyczą także lecznictwa uzdrowiskowego. Zezwalają na leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach, ale jedynie osobom, które przedstawią ujemny wynik testu na koronawirusa, który został przeprowadzony nie później niż sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy mają zostać opłacone przez NFZ.

Zmianie uległy także kolejki w narodowych programie szczepień. Po pacjentach zakładów opiekuńczo leczniczych, czyli z grupy pierwszej, szczepionka będzie dostępna dla pracowników noclegowni i ogrzewalni. Nowe obostrzenia rozszerzą też grono osób zatrudnionych w szkołach, które będą mogły skorzystać ze szczepionki na COVID.

O kolejnych obostrzeniach, które mogą wejść w życie od przyszłego miesiąca, dowiemy się w najbliższym tygodniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek zapowiedział, że plany rządu powinniśmy poznać do środy 24 lutego.

\Konferencja prasowa premiera i mninistra zdrowia w Warszawie w sprawie epidemii koronawirusaKonferencja ministra zdrowia. Adam Niedzielski: Trzecia fala koronawirusa już jest w Polsce

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o: