Zasiłek opiekuńczy. Świadczenie zostało wydłużone na kolejne tygodnie. Kto może skorzystać?

Dotychczasowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 14 lutego. Dodatkowe świadczenie zostało przedłużone na kolejny okres. Teraz chętni rodzice mogą skorzystać z pieniędzy i zająć się dziećmi do 28 lutego.

Zasiłek opiekuńczy wydłużony

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 lutego, czyli do końca bieżącego miesiąca. Po raz kolejny okres, w którym przysługuje to świadczenie, został wydłużony o następne dwa tygodnie. Obecny okres rozliczeniowy rozpoczął 14 lutego i kończy właśnie wraz z końcem miesiąca.

Warto wiedzieć, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy to nie to samo co zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w marcu 2020 roku. Jest on formą finansowego wsparcia dla rodziców i opiekunów, którzy muszą zajmować się swoimi dziećmi w sytuacji, gdy dany żłobek czy przedszkole jest zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. W pierwszy miesiącach pandemii, podczas gdy szkoły były zamknięte, z zasiłku korzystali też rodzice uczniów klas pierwszych i drugich.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Do 28 lutego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był już wielokrotnie przedłużany. W piątek 12 lutego rząd opublikował nowe rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy świadczenie zostało przedłużone o kolejne dwa tygodnie.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia

-  poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Komu on przysługuje?

Przypomnijmy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom za okres, w którym zamknięte zostały żłobki, kluby dziecięce, przedszkola lub inne placówki opiekuńcze, a ich działalność musiała zostać ograniczona z powodu COVID-19. Ponadto dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w sytuacji ograniczonego otwarcia takich miejsc. Świadczenie przysługuje wyłącznie na opiekę nad dziećmi do 8. roku życia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się także rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Tutaj zmienia się kryterium wiekowe. Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawności, a także podopiecznym do 24 lat w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia zwykłego. Do świadczenia nie wlicza się limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który jest przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.