Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim. Nowy raport GUS
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2020 r.", z którego wynika m.in. że Polacy w ubiegłym roku mniej chętnie zawierali małżeństwa, a także rzadziej dochodziło do rozwodów i separacji. Eksperci GUS zauważają, że zmieniły się postawy młodych ludzi po transformacji i wpłynęło to także na przesunięcie wieku zakładania rodziny.
Polacy coraz częściej zakładają rodziny w związkach pozamałżeńskich
Jak wykazuje GUS, systematycznie rośnie odsetek urodzeń pozamałżeńskich. W latach 90. wynosił 6 - 7 proc., w 2000 r. - ok. 12 proc., a w 2019 r. - ponad 25 proc. Więcej tego typu rodzin funkcjonuje w miastach (29 proc. w 2019) niż na wsiach (21 proc.). Najwięcej dzieci rodzą kobiety w wieku 26-31 lat, czyli nawet o 8 lat później niż na początku transformacji. Obecnie młodzi priorytetowo traktują osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej.
Po pierwsze uważamy, że ślub tak naprawdę nic nie zmieni. Jedynie moje nazwisko. Po drugie czuję się za młoda na takie decyzje. Jeśli zdecydujemy się na ślub, to myślę, że za kilka lat. Odłożymy więcej pieniędzy i wyprawimy wesele
- mówiła jakiś czas temu w rozmowie z edziecko.pl Patrycja, która wychowuje dziecko w związku pozamałżeńskim.
GUS informuje także, że w 2019 roku ok. 60 proc. zarejestrowanych małżeństw zawarto w kościołach. Wiek nowożeńców także uległ zmianie: w 2019 roku mediana wieku pana młodego wynosiła ponad 30 lat, a panny młodej ponad 28 lat. W 2000 roku było to o 4 lata mniej.
Mimo to liczba urodzeń w Polsce jest wciąż determinowana liczbą zawieranych małżeństw. Ponad połowa dzieci rodzi się w okresie pierwszych trzech lat trwania małżeństwa. Według raportu w 2020 r. zawarto ponad 145 tys. związków małżeńskich. To ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej.
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"