Wielkanoc 2021. Ile czasu pozostało do świąt?

Wielkanoc 2021. Środa Popielcowa otwiera szczególny czas dla wszystkich katolików - okres wielkiego postu. Pokuta trwa aż do Wielkiego Czwartku, gdy rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jak prezentuje się terminarz tegorocznych obchodów?

Za ile dni Wielkanoc?

W Kościele katolickim Zmartwychwstanie Pańskie przypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Stąd takie przesunięcie? Bierze się ono z tego, że data jest wyznaczana na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która przypada najwcześniej 21 marca. W tym roku pierwsza wiosenna pełnia będzie 28 marca, co przekłada się na to, że Wielkanoc 2021 będzie 4 kwietnia.

Za ile dni zatem będzie Wielkanoc? Łatwo policzyć, że od święta upamiętniającego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa dzieli nas jeszcze 41 dni.

Wielkanoc 2021: kalendarz. Ważne terminy w nadchodzących tygodniach

Które daty warto zapamiętać, nim nastąpi Wielkanoc 2021? Kalendarz zawiera ich przynajmniej kilka. Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 17 lutego, jest już za nami. Jej data przypada na 46 dni przed Wielkanocą 2021. Kolejne ważne daty to:

  • Niedziela Palmowa - 28 marca 2021 - obchodzona jako pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W świątyniach tradycyjnie święci się palmy, w niektórych regionach kraju przygotowuje się je szczególnie duże, co jest elementem lokalnego folkloru. W trakcie Mszy czyta się Mękę Pańską, czyli fragmenty Ewangelii opisujące ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa
  • Wielki Czwartek - 1 kwietnia - dzień poświęcony kapłaństwu i Eucharystii. Kończy Wielki Post, rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia odbywa się tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej. Liturgia tego dnia jakby ''urywa się'' - Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji.
  • Wielki Piątek - 2 kwietnia - dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa. Wiernych obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach wieczorem odbywa się liturgia Męki Pańskiej poprzedzona drogą krzyżową. Adoruje się krzyż, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego.
  • Wielka Sobota - 3 kwietnia - adoruje się Grób Pański, do kościoła przynosi pokarmy w celu ich poświęcenia. Dopiero wieczorem ma miejsce liturgia wigilii paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. W kościołach święci się ogień, pierwszy raz od Wielkiego Czwartku rozlegają się też dzwony. Śpiewane jest uroczyste Orędzie Wielkanocne (Exultet). Nabożeństwo kończy uroczysta procesja wokół świątyni - niekiedy odbywa się dopiero rankiem w niedzielę.
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 4 kwietnia - w wielkanocny poranek odbywa się procesja, rozpoczyna się ona przy pustym Grobie Pańskim. Kapłan obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach śpiewa się hymn Te Deum laudamus.
  • Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy. W Polsce związana jest z nim tradycja oblewania się wodą, co nawiązuje do symbolicznego budzenia się świata przyrody do życia (Lany Poniedziałek, Śmigus-Dyngus).
  • Oktawa Wielkanocy - trwa do 11 kwietnia. W piątek poprzedzający (9 kwietnia) nie obowiązuje post. 

Wielkanoc 2021. Jak zaplanować czas wolny?

Dla wielu osób problemem jest, że ustawowo wolne są jedynie dwa dni - niedziela i poniedziałek. Podobnie będzie w trakcie Wielkanocy 2021. Stąd też chcąc uzyskać dłuższą przerwę świąteczną, warto zadbać o dwa lub nawet trzy dni wolne - w wielu przypadkach tydzień pracy realnie kończy się już w środę 31 marca. 

Zobacz też: Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Prof. Horban: To nie będą rodzinne święta

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?
Więcej o: