Wielkanoc 2021. Ile czasu pozostało do świąt?

Wielkanoc 2021. Środa Popielcowa otwiera szczególny czas dla wszystkich katolików - okres wielkiego postu. Pokuta trwa aż do Wielkiego Czwartku, gdy rozpoczyna się Triduum Paschalne. Jak prezentuje się terminarz tegorocznych obchodów?

Za ile dni Wielkanoc?

W Kościele katolickim Zmartwychwstanie Pańskie przypada zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Stąd takie przesunięcie? Bierze się ono z tego, że data jest wyznaczana na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która przypada najwcześniej 21 marca. W tym roku pierwsza wiosenna pełnia będzie 28 marca, co przekłada się na to, że Wielkanoc 2021 będzie 4 kwietnia.

Za ile dni zatem będzie Wielkanoc? Łatwo policzyć, że od święta upamiętniającego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa dzieli nas jeszcze 41 dni.

Wielki Post 2021. Kiedy się zaczyna? Kiedy wypada Środa Popielcowa i Wielkanoc? (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? Ile trwa i jakie zasady obowiązują wtedy wiernych?

Wielkanoc 2021: kalendarz. Ważne terminy w nadchodzących tygodniach

Które daty warto zapamiętać, nim nastąpi Wielkanoc 2021? Kalendarz zawiera ich przynajmniej kilka. Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku 17 lutego, jest już za nami. Jej data przypada na 46 dni przed Wielkanocą 2021. Kolejne ważne daty to:

  • Niedziela Palmowa - 28 marca 2021 - obchodzona jako pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W świątyniach tradycyjnie święci się palmy, w niektórych regionach kraju przygotowuje się je szczególnie duże, co jest elementem lokalnego folkloru. W trakcie Mszy czyta się Mękę Pańską, czyli fragmenty Ewangelii opisujące ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa
  • Wielki Czwartek - 1 kwietnia - dzień poświęcony kapłaństwu i Eucharystii. Kończy Wielki Post, rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia odbywa się tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej. Liturgia tego dnia jakby ''urywa się'' - Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy adoracji.
  • Wielki Piątek - 2 kwietnia - dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa. Wiernych obowiązuje post ścisły - ilościowy i jakościowy. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach wieczorem odbywa się liturgia Męki Pańskiej poprzedzona drogą krzyżową. Adoruje się krzyż, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego.
  • Wielka Sobota - 3 kwietnia - adoruje się Grób Pański, do kościoła przynosi pokarmy w celu ich poświęcenia. Dopiero wieczorem ma miejsce liturgia wigilii paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. W kościołach święci się ogień, pierwszy raz od Wielkiego Czwartku rozlegają się też dzwony. Śpiewane jest uroczyste Orędzie Wielkanocne (Exultet). Nabożeństwo kończy uroczysta procesja wokół świątyni - niekiedy odbywa się dopiero rankiem w niedzielę.
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 4 kwietnia - w wielkanocny poranek odbywa się procesja, rozpoczyna się ona przy pustym Grobie Pańskim. Kapłan obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa. W kościołach śpiewa się hymn Te Deum laudamus.
  • Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy. W Polsce związana jest z nim tradycja oblewania się wodą, co nawiązuje do symbolicznego budzenia się świata przyrody do życia (Lany Poniedziałek, Śmigus-Dyngus).
  • Oktawa Wielkanocy - trwa do 11 kwietnia. W piątek poprzedzający (9 kwietnia) nie obowiązuje post. 

Zapusty są też nazywane polskim karnawałemZapusty 2021. Co to są zapusty? Jak obchodzone są zapusty na Kujawach?

Wielkanoc 2021. Jak zaplanować czas wolny?

Dla wielu osób problemem jest, że ustawowo wolne są jedynie dwa dni - niedziela i poniedziałek. Podobnie będzie w trakcie Wielkanocy 2021. Stąd też chcąc uzyskać dłuższą przerwę świąteczną, warto zadbać o dwa lub nawet trzy dni wolne - w wielu przypadkach tydzień pracy realnie kończy się już w środę 31 marca. 

Zobacz też: Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Prof. Horban: To nie będą rodzinne święta

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?
Więcej o: