"Ciąża geriatryczna" Meghan Markle. Określenie jest uznane za przestarzałe i seksistowskie

Meghan Markle i książę Harry spodziewają się drugiego dziecka. To kolejna ciąża Meghan, która jest określana terminem tzw. ciąży geriatrycznej. Geriatrę znamy jako lekarza, który przyjmuje pacjentów powyżej 65. roku życia, a określenie ciąża geriatryczna jest stosowana do mam powyżej 35 r.ż. "Etykietowanie kobiet i ich ciąż jako starsze lub geriatryczne budzi brak zaufania do ciała w ciąży: zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta" - tłumaczy ekspertka na portalu Mother.ly.

Ciążą geriatryczna odnosi się do "błogosławionego stanu" kobiet, które ukończyły 35. rok życia. Meghan Markle spodziewała się dziecka, mając 37 lat i to właśnie dlatego, przy okazji jej pierwszej ciąży termin zyskał popularność. Teraz wiadomością o drugiej ciąży Meghan Markle i książę Harry  podzielili się z fanami w walentynki. Czarno-białe zdjęcie 39-latki pozującej ciążowym brzuszkiem zostało opublikowane w magazynie People. 

Ciąża geriatryczna - co oznacza zwrot, którym określa się ciążę Meghan Markle?Ciąża geriatryczna Meghan Markle. Z tym stanem wiążą się liczne powikłania

Ciąża geriatryczna. Co znaczy?

Ciąża geriatryczna według badań jest bardziej ryzykowna niż ciąża poniżej 35 roku życia. Wraz z mijającymi latami, wzrasta ryzyko powikłań. Nie oznacza to jednak, że kobiety, które spodziewają się dziecka po 35. roku życia, będą odczuwały inne objawy niż młodsze mamy. U kobiet powyżej 35 r.ż. mogą występować schorzenia, które negatywnie wpływają na płodność i bezpieczeństwo płodu. Są to m.in. włókniaki i endometrioza, które w mniejszym stopniu dotykają młodszych pań.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Ciąża geriatryczna to kontrowersyjne pojęcie

Diana Spalding w swoim najnowszym artykule dla portalu mother.ly zauważa, że etykietowanie kobiet i ich ciąż jako geriatryczne budzi, zarówno w nich jak i w ich lekarzach, brak zaufania do ciała w ciąży.

"To dołącza do długiej listy "rzeczy, które są z natury nie tak z ciałami kobiet". Jesteśmy brudne,  jesteśmy słabe, jesteśmy zbyt emocjonalne, a co najważniejsze: z wiekiem tracimy naszą wartość

- podkreśla. Jak zauważa, etykietowanie kobiet na podstawie ich wieku, utrwala nierealistyczną wizję "idealnej kobiety" i tego, co powinna robić ze swoim życiem i ciałem. 

Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy zbyt młode, to tabu. Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy starsze,  jesteśmy w podeszłym wieku. Jeśli zajdziemy w ciążę, gdy jesteśmy samotne, jesteśmy wykluczone. Jeśli zajdziemy w nieplanowaną ciążę "popełniłyśmy błąd” i tak dalej i dalej i dalej

- wylicza. 

Mówiąc wprost, jest to gorszące i seksistowskie. To musi się zmienić

- mówi. Tym bardziej, że obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po ukończeniu 35 r.ż. Ma to wiele zalet. Naukowcy z Teksasu wykazali, że kobiety, które rodziły po 33. roku życia, mają dwa razy większe szanse dożycia 95 lat od kobiet, które ostatnie dziecko urodziły przed ukończeniem 30 lat. Natomiast kalifornijscy naukowcy twierdzą, że poród po 35. roku życia przekłada się na lepsze funkcjonowanie mózgu po menopauzie i ogranicza rozwój demencji.

13.02.2019 Warszawa , ulica Czerska 8 / 10 . Omenaa Mensah podczas spotkania wokół książki Michelle Obamy 'Becoming . Moja Historia'.Omenaa Mensah: Mądrzej i przyjemniej jest być mamą dojrzałą

Więcej o: