Lany poniedziałek 2021: kiedy wypada i jak go obchodzimy?

Lany Poniedziałek 2021 to zwyczajowa nazwa drugiego dnia Świąt Wielkanocnych. Jak go obchodzimy?

Lany Poniedziałek: kiedy wypada w 2021 roku?

Kiedy wypada Lany Poniedziałek 2021 i co to za święto? Lanym Poniedziałkiem zwyczajowo nazywa się drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Polsce. Związany jest on ze zwyczajem polewania się w tym dniu wodą, co miało gwarantować pomyślność przez cały rok. Data świąt Wielkiej Nocy jest ruchoma, a co za tym idzie także Lany Poniedziałek, co roku wypada w innym terminie. Od czego jest to uzależnione? Otóż ustalanie daty Wielkanocy oparte jest o cykl lunarny. Dlatego też niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W 2021 roku ten dzień to dokładnie 4 kwietnia. Lany Poniedziałek obchodzić będziemy dzień później, 5 kwietnia. 

Lany Poniedziałek: tradycja

Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w całym kalendarzu liturgicznym wyznawców religii chrześcijańskiej. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to Boże Narodzenie jest huczniej obchodzone, to jeśli wziąć pod uwagę rangę pierwsze miejsce należy się Wielkanocy. Celebrujemy ją na pamiątkę męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który pokonał śmierć, aby zbawić wszystkich ludzi na ziemi. 

Lany Poniedziałek to nazwa, która przylgnęła do drugiego dnia świąt i związana jest z ludową tradycją polewania młodych dziewcząt przez kawalerów. We współczesnych czasach zwyczaj ten wciąż jest zachowywany, ale w odmienionej formie i w zabawie uczestniczą zarówno młodzi jak i starsi, chłopcy i dziewczęta. 

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Lany Poniedziałek: historia i obyczaje

Lany Poniedziałek to czas, kiedy trzeba zostać oblanym. To gwarantuje pomyślność i szczęście w miłości. Skąd wzięła się ta tradycja? Przekazy dotyczące historii zwyczaju polewania się zimną wodą w dzień po Wielkanocy pochodzą już ze średniowiecza. Choć początkowo Kościół walczył z takim zachowaniem, obyczaj przetrwał w społeczeństwie i jest chętnie praktykowany (zwłaszcza przez młodzież) po dziś dzień. Działo się tak dlatego, że zwyczaj ten miał pogańskie korzenie, kiedy to polewanie wodą uważało się za nawiązanie do budzącej się do życia po zimowym śnie natury. 

Śmigus-dyngus: co to takiego?

Lany Poniedziałek zwany jest także śmigusem-dyngusem. Skąd wzięło się to określenie? Otóż odnosi się ono do tradycji praktykowanych w drugi dzień Świąt Wielkanocnych w różnych regionach. Pod mianem dyngusa kryje się to, co zaobserwować możemy współcześnie na ulicach miast, czyli wzajemne oblewanie się wodą. Z kolei śmigus to zapomniana część świątecznej tradycji. Polegała ona na smaganiu dziewcząt wierzbowymi witkami. Podobnie jak w przypadku oblewania wodą, choć nie było to przyjemne, to jednak dziewczęta wolały zostać zmoczone lub smagnięte, gdyż świadczyło to o ich powodzeniu i szansie na rychłe zamążpójście. 

Zobacz też: Potrawy na Wielkanoc. 5 tradycyjnych dań, ale w nowym wydaniu. Posmakują też dzieciom

Więcej o:
Copyright © Agora SA