Czy Wielkanoc spędzimy z rodziną? Prof. Horban: To nie będą rodzinne święta

Wielkanoc już coraz bliżej. Przed pandemią Polacy spotykali się rodzinami przy stołach, aby wspólnie świętować Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jak będzie w tym roku? Czy spędzimy święta wielkanocne z rodzinami?

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan, które upamiętnia śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, podczas którego należy powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach. Post zaczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 17 lutego, a kończy po 40 dniach w Wielką Sobotę. Święta Wielkanocne wypadają w następujące dni:

  • Wielka Sobota - 3 kwietnia
  • Wielkanoc - 4 kwietnia
  • Poniedziałek Wielkanocny - 5 kwietnia

Czy w te dni będziemy mogli spotkać się z bliskimi? Co radzą specjaliści w tej kwestii? 

Wielkanoc 2021. "To nie będą rodzinne święta, niestety"

Rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, są problemy ze szczepieniem przeciw COVID-19. - Biorąc pod uwagę ryzyko śmierci u tych osób starszych, biorąc pod uwagę tempo szczepień, to ja, po spotkaniu z panem, dzwonię zaraz do mojej babci i mówię: "na Wielkanoc kochana babciu, to my się nie zobaczymy, bo do tego czasu nie będziesz bezpieczna". Co pan na to? - zapytał prowadzący program "Newsroom" w WP Patrycjusz Wyżga  prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. walki z koronawirusem.

No, może rozsądnie

- odparł prof. Horban i dodał, że to nie będą rodzinne święta "tak samo, jak Boże Narodzenie, niestety". 

Zobacz też: Kiedy jest Wielkanoc 2021? Jaka będzie pogoda na Wielkanoc w tym roku? Meteorolodzy nie mają dobrych wieści

A jak było w ubiegłym roku? O tym, co radzili eksperci w poniższym filmie: Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Aktualne obostrzenia w Polsce

Od 12 lutego obowiązuje poluzowanie obostrzeń w Polsce. W ścisłym reżimie sanitarnym funkcjonują kina, teatry, filharmonie, muzea. Rząd jednak ostrzega i nie wyklucza powrotu do obostrzeń. Nowych zachorowań na COVID-19 niepokojąco w Polsce przybywa. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski skomentował wydarzenia z Zakopanego. W miniony weekend stolica Podhala przeżyła oblężenie turystów z całej Polski. Powodem były nie tylko Walentynki, ale i konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. W sieci pojawiły się filmiki, na których widać tłumy ludzi bawiących się na Krupówkach, część z nich nie miała maseczek, nie przestrzegano reżimu sanitarnego. Zobacz: Powrót do obostrzeń zamiast rozluźnienia? Szczególnie jedna branża ucierpi.

Więcej o: