Ulga internetowa za 2020 rok. Za rozliczony PIT można zyskać nawet 1520 zł

Od poniedziałku 15 lutego w systemie podatki.gov.pl dostępny jest PIT za 2020 rok. Rozliczając go, warto skorzystać z ulg, w tym tej za internet. Sprawdź, ile można zyskać i kto może z niej korzystać.

Przypominamy, że zeznanie podatkowe należy złożyć pomiędzy poniedziałkiem 15 lutego a piątkiem 30 kwietnia. Ulga na dziecko i ulga internetowa to najpowszechniejsze ulgi, z których mogą skorzystać podatnicy. Jeżeli przyłożą się do rozliczenia za ubiegły rok i przygotują potrzebne dokumenty, odzyskają niemałą kwotę.

Ulga internetowa za 2020 rok

Należy zaznaczyć, że z ulgi na internet można skorzystać jedynie dwa razy, w następujących po sobie latach. To oznacza, że jeżeli skorzystamy z niej w 2021 roku, to skorzystać z niej będzie można również w 2022 roku, ale 2023 będzie to już niemożliwe.

Ulga internetowa przysługuje każdemu podatnikowi, który w minionym roku poniósł koszty związane z korzystaniem z internetu. Trzeba zaznaczyć, iż z odliczenia mogą skorzystać tylko osoby, które wcześniej nie skorzystały z tej ulgi lub po raz pierwszy zrobiły to w ubiegłym roku. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, dowodem realizacji usług, może być dokument, który jasno potwierdzi poniesienie wydatku. W sytuacji, gdy płacimy za szereg usług jedną fakturą, w dokumencie powinny znajdować się wyszczególnione pozycje.

PIT za 2020 - ile wynosi ulga za internet?

W ramach ulgi można rozliczyć tylko wydatki opatrzone naszym nazwiskiem lub nazwiskiem współmałżonka. Jeśli umowa jest podpisana przez osobę trzecią, nie przysługuje nam ulga. Zwrot pieniędzy nie dotyczy sprzętów, jedynie kosztów internetu mobilnego, stacjonarnego i tego w telefonie. Maksymalne odliczenie podatku w przypadku podatnika to 750 zł, a w przypadku podatników rozliczających się razem ze współmałżonkiem kwota ta wynosi 1520 zł.

Ulga internetowa - czego nie odliczysz w PIT

Chociaż w świetle obowiązujących przepisów w ramach ulgi internetowej odliczyć można wydatki ściśle związane z korzystaniem z sieci Internet, ustawodawca nie dopuszcza odliczenia wszystkich poniesionych kosztów.

W ramach ulgi internetowej na pewno nie odliczymy wydatków poniesionych na instalację sieci Internet w domu, czy obsługę techniczną. To jednak nie wszystko. Problematyczne może być odliczenie w PIT również pakietów usług. Jeżeli posiadamy tzw. pakiet 'Internet plus telefon plus telewizja' musimy zadbać, by w umowie bądź wystawianych fakturach VAT dokładnie wyszczególnione zostały osobno wydatki poniesione na użytkowanie Internetu, a osobno wydatki na użytkowanie telefonu lub telewizji. Samodzielnie rozgraniczenie wydatku poniesionego na użytkowanie sieci Internet może być nie tylko problematyczne, lecz również bardzo często podważane przez urzędy skarbowe

- informuje pit.pl.

Zobacz wideo Hartowanie brodawek sutkowych przed porodem - najczęściej pojawiający się mit i "dobra rada"?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.