Ulga podatkowa. Niektóre rodziny mogą skorzystać z kilku opcji. Nawet 1,5 tys. zł do odzyskania za sam internet

Ulga podatkowa dla wielu osób może okazać się dobrą okazją do odzyskania pieniędzy. Składając PIT za 2020 rok, warto dokładnie wypełnić dokumenty i uwzględnić w nich wszystkie ulgi podatkowe. Chociażby za internet można odliczyć od podatku nawet 1520 zł.

Ulgi podatkowe są dla wielu rodzin okazją do poprawienia budżetu domowego. Już od 15 lutego do 30 kwietnia Polacy mogą przystąpić do rozliczenia PIT. Od kilku lat  w systemie e-Urząd Podatkowy dostępny jest dla podatników gotowy e-PIT.

Przy pomocy kilku kliknięć można rozliczyć przygotowane przez urzędników dokumenty. Warto jednak pozostać uważnym i uwzględnić wszystkie ulgi podatkowe. Szczególnie przy nadszarpniętym budżecie domowym, mogą się one okazać zbawienne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy tegorocznym rozliczeniu.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Ulgi podatkowe. Z jakich ulg można skorzystać?

Chociaż ulg i odliczeń jest kilkanaście, nie są one dla każdego. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które mogą być przydatne rodzinom:

  • Ulga na dzieci (ulga prorodzinna),
  • Ulga na internet,
  • Ulga na cele rehabilitacyjne,
  • Ulga termomodernizacyjna,

Ulga na dziecko

Najpopularniejsza bez wątpienia jest ulga na dzieci. Rodzice, który wychowują jedno dziecko i jednocześnie są małżeństwem, nie mogą rocznie zarabiać więcej niż 112 tys, aby uzyskać ulgę na dziecko. Ten sam próg dochodów dotyczy samotnych rodziców jedynaków. Ci rodzice, którzy nie są w formalnym związku z drugim rodzicem dziecka, nie mogą przekroczyć 56 tysięcy złotych. W najlepszej sytuacji są opiekunowie z rodzin wielodzietnych: tu nie ma ograniczeń dochodów.

Ulga na internet

Ulga internetowa umożliwia odliczenie od podatku przychodu lub dochodu wydatków, które ponieśliśmy za internet w 2020 roku. Zwrot pieniędzy nie dotyczy sprzętów, ale w ramach ulgi możemy uwzględnić koszt internetu mobilnego, stacjonarnego oraz tego w telefonie. Żeby odliczyć ulgę podatkową, należy przygotować dokumenty, które potwierdzą wydatki poniesione na internet w rozliczanym roku podatkowym. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa dowodem realizacji usług, może być dokument, który jasno potwierdzi poniesienie wydatku. W sytuacji, gdy płacimy za szereg usług jedną fakturą, w dokumencie powinny znajdować się wyszczególnione pozycje. Ulga na internet jest limitowana i nie można z niej skorzystać dwa razy, a dzięki niej z podatku na internet łącznie odzyskamy nawet 1520 zł.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga będzie dostępna dla rodzin, które dokonały termomodernizacji własnej nieruchomości. W jej ramach przysługuje odpisanie "wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego". Wydatki podzielono na dwie grupy: materiały budowlane i urządzenia oraz usługi. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. kotły gazowe, węzły cieplne, pompy ciepła czy materiały niezbędne do docieplenia fundamentów. Usługami są natomiast: wykonanie analizy termograficznej budynku, wymiana lub montaż pompy ciepła. W ramach ulgi odpisać można 53 tys. zł. Przysługuje ona na konkretnego podatnika.

Ulga na cele rehabilitacyjne

Wszystkie osoby niepełnosprawne posiadają uprawnienia do ulgi na cele rehabilitacyjne. Do wydatków nielimitowanych można tutaj zaliczyć: adaptację i wyposażenie mieszkania dla potrzeb wynikających z danej niepełnosprawności, przystosowanie pojazdów, zakup indywidualnego sprzętu do rehabilitacji, płatne pobyty na turnusach rehabilitacyjnych, koszt opieki pielęgniarskiej, opłacenie tłumacza języka migowego, kolonie i obozy dla dzieci niepełnosprawnych, a także przewóz na zabiegi lecznicze. Wydatki limitowane to przewodnicy osób niewidomych, utrzymanie psa asystującego lub leki. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA