Morawiecki punktuje program dla niepełnosprawnych. "To podstawowy wyznacznik skuteczności i wiarygodności"

We wtorek, 16 lutego, odbyła się konferencja prasowa prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wiceministra rodziny i polityki społecznej, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika. Podczas spotkania premier przedstawił miedzy innymi, na czym skupi się nowa strategia rządu dla osób z niepełnosprawnościami. - Skala wyzwań jest ogromna, ale chcemy, żeby życie osób z niepełnosprawnościami było rzeczywiście łatwiejsze - mówił o programie dla niepełnosprawnych szef rządu.

Konferencja prasowa Morawieckiego i program dla niepełnosprawnych

Musimy pomagać osobom z niepełnosprawnościami, żeby mogły w życiu społecznym i zawodowym funkcjonować jak najpełniej. To podstawowy wyznacznik skuteczności i wiarygodności

- rozpoczął spotkanie Mateusz Morawiecki.

Przez ostatnie 5 lat najważniejsze są nasze działania, które mogą być potwierdzone przez środki budżetowe, które przeznaczamy na osoby z niepełnosprawnościami. To przyrost o ok. 90 procent z nieco ponad 15 mld zł do 30 mld zł w tym bieżącym roku.

- wyjaśniał szef rządu.

Konferencja prasowa Morawieckiego i program dla niepełnosprawnychKonferencja prasowa Morawieckiego i program dla niepełnosprawnych fot. screen KPRM

Wprowadziliśmy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wys. 500 zł i wiele podwyżek związanych z rentą socjalną czy w innych obszarach wspierających osoby z niepełnosprawnościami lub osoby, które im pomagają.

- dodał premier i podkreślił także fakt wdrożenia systemu solidarnościowego:

Wdrożyliśmy nasz system solidarnościowy, żeby system był jak najbardziej sprawiedliwy. To wszystko jest zaledwie bazą do dalszych działań. Miarą skuteczności jest polepszanie życia osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja prasowa Morawieckiego i program dla niepełnosprawnych. Najważniejsze punkty

Strategia na lata 2021-2030, którą przyjęliśmy dziś na Radzie Ministrów to pierwsza tak wszechstronna i kompleksowa strategia dla osób z niepełnosprawnościami. Wyznacza też ona symboliczny początek tej bardzo profesjonalnej polityki dla OzN.

- punktował Morawiecki.

Podsumowując, najważniejsze obszary nowej strategii to:

  • niezależne życie,
  • dostępność,
  • edukacja,
  • praca,
  • warunki życia i ochrona socjalna,
  • zdrowie,
  • budowanie świadomości,
  • koordynacja.
Więcej o: