Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? Ile trwa i jakie zasady obowiązują wtedy wiernych?

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post 2021? To proste: w Środę Popielcową. Daty te są jednak ruchome, podobnie jak termin świąt Wielkanocnych, więc co roku Wielki Post zaczyna się i kończy innego dnia.

Wielki Post to bardzo ważny czas w życiu każdego Chrześcijanina. Jest to tradycyjny czas pokuty, który w religii chrześcijańskiej nawiązuje do czterdziestu dni, jakie Jezus spędził na pustyni. Wielki Post ma przygotować wiernych do świąt Wielkanocy, które są najważniejszymi świętami w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym.

Kiedy rozpoczyna się Wielki Post? 

Wielki Post tradycyjnie trwa 40 dni i zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy w sobotę Wielkanocną. Z racji tego, ze Wielkanoc jest ruchomym świętem, także Wielki Post co roku wypada w innym czasie. W 2021 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego, z kolei sobota Wielkanocna 3 kwietnia. W Środę Popielcową wierni są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej, z kolei Wielka Sobota to dzień, kiedy tradycyjnie z rodziną wybieramy się do kościoła poświęcić koszyczek wielkanocny

Wielki Post 2021 - na czym polega? 

Wielki Post trwa 40 dni. W tym czasie wierni zgodnie z tradycją powinni się powstrzymać przed jedzeniem potraw mięsnych. Poza tym powinni ograniczyć jedzenie do trzech posiłków w ciągu dnia i tylko w czasie jednego z nich mogą się najeść do syta. Z tego postu zwolnione są dzieci do 18 roku życia oraz seniorzy, którzy mają więcej niż 60 lat.

Wielki Post i Wielkanoc w czasie epidemii koronawirusa

Nadchodzące święta Wielkanocne to już drugie, które przypadają w czasie trwania epidemii koronawirusa. Dla wielu rodzin będą wyglądały inaczej niż dotychczas, w tym czasie spotkamy się zapewne jedynie z najbliższą rodziną. W czasie przedświątecznych zakupów i udziału w kościelnych mszach warto pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa - zasłaniać usta i nos, nie dotykać twarzy, zachowywać dystans społeczny etc.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.