Zapusty 2021. Co to są zapusty? Jak obchodzone są zapusty na Kujawach?

Zapusty 2021 to czas zabaw, pochodów oraz balów maskowych, czyli maskarad. Zapusty zaczynają się w dniu Trzech Króli, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową, która wyznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Święta Wielkiejnocy.

Zapusty 2021 – co to są zapusty?

Zapusty, czyli inaczej karnawał, to okres wszelkiego rodzaju zabaw, widowisk, uczt czy przebieranek. Jest to tradycja ludowa, polegająca na wspólnej zabawie i spędzaniu czasu w jak najlepszej atmosferze. W Polsce zdecydowanie częściej używa się nazwy karnawał, a same zapusty utrzymały się jako tradycja w niektórych regionach kraju, związana z ostatnimi dniami karnawału. Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem lev?re ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso") i oznacza pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. W polskiej tradycji ludowej występowało wiele zapustnych zwyczajów, takich jak przebieranie się w jajko, wędrówki po domach czy tworzenie kukieł, jednak najsłynniejszymi są zapusty na Kujawach, które utrzymały się do dziś. 

Zapusty 2021 – zapusty na Kujawach

Kujawskie zapusty, czyli inaczej "chodzenie z kozą" są najbardziej popularnym obrzędem w województwie kujawsko-pomorskim, który mówi o pożegnaniu zimy i przywitaniu wiosny. W okresie od Tłustego Czwartku do ostatkowego wtorku, zapustnicy przebierają się za zwierzęta i odwiedzają mieszkańców swoich wsi i miasteczek, zbierają smakołyki oraz datki i życzą domownikom pomyślności. Podczas zapustów na Kujawach, w składzie "kujawskiej kozy" występują zwierzęta, które symbolizują siły witalne, takie jak bocian – zwiastun wiosny, niedźwiedź – symbol siły czy koń, który jest symbolem sił wegetacyjnych. Jednak najważniejsza jest koza, ponieważ na Kujawach popularne jest tzw. chodzenie z kozą – czyli kolędowanie z maszkarami zwierzęcymi. W towarzystwie zwierzęcych maszkar występują także inne postacie np. Żyd, Cygan, Dziad czy też diabeł. Dodatkowo jest jeszcze para młoda, śmierć oraz mężczyzna w masce, który trzyma przed sobą kukłę umarłego (symbolizuje triumf życia nad śmiercią) i wiele innych postaci. Stroje przebierańców są kolorowe, pomysłowe, dekoracyjne i dopracowane w każdym szczególe. Zapustnicy grają na instrumentach oraz śpiewają. Dawniej wierzono, że zło można przegonić hałasem, dlatego w tym dniu, zgodnie z tradycją, musi być głośno i wesoło. 

Zobacz też: Śledzik 2021: co przygotować na ostatkową kolację?

Ostatki, Środa Popielcowa, Wielki Post - kalendarz

Ostatki w tym roku obchodzimy od 11 do 16 lutego. Z kolei Wielki Post rozpoczyna się 17 lutego w Środę Popielcową, a kończy w Sobotę Wielkanocną, która w 2021 roku przypada 3 kwietnia. Kiedy w tym czasie obowiązuje post ścisły? Wierni powinni zachować go dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek, który w tym roku przypada 2 kwietnia. Warto pamiętać, że post ścisły różni się nieco od zwykłego postu, gdyż obejmuje także ograniczenie liczby posiłków i redukcję ich objętości. Z postu zwolnione są osoby chore, które ze względu na stan zdrowia nie mogą sobie pozwolić na tak radykalną, nagłą zmianę diety. Mogą jedynie być zobowiązane do zachowania  postu jakościowego, bądź ilościowego.

Zobacz wideo A takie pączki jedliście?
Więcej o: