Czy w Popielec jest post? Ten czas ma przygotować katolików do obchodów najważniejszych świąt - Wielkanocy

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. To, kiedy wypada jest regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. Właśnie tego dnia rozpoczyna się Wielki Post, więc naturalnym wydaje się być fakt, że w Popielec jest post. Nie jest to jednak oczywiste dla wielu osób. Czy więc na pewno w Popielec jest post?

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Czy w Popielec jest post?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Dla Katolików to czas pokuty i przygotowania. Wielki Post rozpoczyna także czas oczekiwania na najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym – Wielkanoc.

Najczęstsze pytania o Środę Popielcową to: kiedy wypada Środa Popielcowa?; czy w Popielec jest post? Spieszymy z odpowiedzią.

Czy w Popielec jest post? Tak. To jedna z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać tego dnia. Nie wszyscy jednak muszą pościć. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny. Dzieci powyżej 14. roku życia powinny zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pozostałe osoby są zwolnione ze ścisłego postu. Tylko jeśli chcą i pozwala im na to stan zdrowia, powinny uszanować tradycję.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Popielec to święto ruchome. Popielec zawsze przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post (40 dni liczy się bowiem bez niedziel). Środa Popielcowa przypada więc co roku między 4 lutego a 10 marca. W 2021 roku Środa Popielcowa jest 17 lutego.

Zobacz wideo Czy zamknięcie kościołów pomoże w walce z koronawirusem?

Środa Popielcowa - trzeba iść do kościoła?

Kolejnym ważnym pytaniem, obok tego, kiedy wypada Środa Popielcowa i czy w Popielec jest post, jest pytanie o konieczność pójścia do Kościoła. Popielec nie znajduje się na liście świąt nakazanych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Święta nakazane 2021. Jeśli nie pójdziemy w Środę Popielcową na mszę, nie popełniamy grzechu?

Udział w mszy świętej nie jest obowiązkowy. Środa Popielcowa nie jest też dniem wolnym od pracy. Jeśli wybierzemy się na mszę świętą, pamiętajmy, że w kościołach nadal obowiązuje limit dla osób. Podczas mszy lub innego obrzędu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku. Do tego limitu nie włącza się osób sprawujących posługę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.