Ulga na dziecko 2021. Rekordziści dostaną ponad 6 tys. złotych

Nadszedł czas rozliczenia podatku za ubiegły rok. Przy wypełnianiu PIT-u rodzice powinni pamiętać o uldze na dziecko. Dzięki niej mogą dostać zwrot naprawdę dużej gotówki.

Ulga na dziecko jest jednym z najczęściej występujących rozliczeń podatkowych, ale nadal zdarza się, że wielu rodziców o niej zapomina lub zakłada, iż pieniądze nie będą warte czasu poświęconego na wypełnianie dokumentów. To błąd. Formalności wcale nie jest dużo, a podatnicy mogą odzyskać kilka tysięcy złotych.

Ulga na dziecko 2021

Wysokość ulgi na dziecko zależy od liczby dzieci. Przyznawana jest każdemu rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub rodzinie zastępczej, która poprawnie wypełni rozliczenie. Trzeba zaznaczyć, że ulga na dziecko obejmuje dzieci poniżej 18. roku życia. W sytuacji, gdy nadal się uczą, wiek ten przesuwa się do maksymalnie 25. roku życia. Ulga na dziecko przysługuje także rodzicom i prawnym opiekunom dziecka niepełnosprawnego, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W sytuacji, gdy dziecko ukończy 18 lat, rodzice mogą starać się o ulgę tylko wtedy, gdy dzieci nie zarabiają pieniędzy lub gdy ich roczne zarobki nie przekraczają 3089 zł.

Co zrobić, by nosząc maseczkę ochronną, szkła okularów nie parowały?Co zrobić, by przy maseczce szkła okularów nie parowały? Trzy przydatne triki

Wiadomo, że ulga na dziecko nie przysługuje osobom, które rozliczają się z fiskusem w formie karty podatkowej, podatku liniowego i ryczałtu ewidencjonowanego. Nie dotyczy też osób, które płacą alimenty i sporadycznie widują dziecko. W procesie rozliczania podatku warto upewnić się, czy ulga jest uwzględniona w systemie Twój e-PIT, a jeśli nie, trzeba będzie wypełnić formularz ręcznie.

Ulga na dziecko a dochody rodziców

W sytuacji, gdy rodzice wychowują jedno dziecko i są jednocześnie małżeństwem, nie mogą zarabiać rocznie więcej niż 112 tys. zł rocznie. Co istotne, ten sam próg dochodów dotyczy samotnych rodziców jedynaków. W sytuacji, gdy rodzice nie są w związku formalnym, ich dochód nie może przekroczyć 56 tys. zł. W przypadku osób posiadających więcej dzieci, nie ma ograniczeń dochodów.

Ile wynosi ulga na dziecko 2021?

Rodzice jedynaków otrzymają 92,67 zł za każdy miesiąc, czyli 1112,04 zł rocznie, rodzice dwóch dwukrotnie większą kwotę, czyli 2224,08 zł. W przypadku trójki dzieci, ulga wynosi już 166,67 zł miesięcznie, a ich rodzice otrzymają 4224,12 zł rocznie. Na czwarte i każde kolejne dziecko przysługuje 225 zł miesięcznie, więc rodzice otrzymają aż 62924,12 zł.

PIT 2020. Czy wypełniając zeznanie podatkowe musimy pamiętać o 500 plus?PIT 2020 a 500 plus. Czy świadczenie wychowawcze musimy wliczać do dochodów?

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o: