Konferencja ministra zdrowia. Powrót uczniów do szkół w marcu? "Zastanawiamy się"

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa GIS Krzysztofa Saczki. Skomentowano na niej kwestię szczepień, powrotu do szkół i ewentualnego zniesienia restrykcji.

Przypominamy, że w czwartek 12 lutego rząd ogłosił decyzję o luzowaniu konkretnych obostrzeń. Wznowiono wówczas działalność stoków, kin, teatrów oraz hoteli, które mogą przyjmować gości przy zachowaniu maksymalnego obłożenia wysokości 50 proc. wszystkich dostępnych pokoi. W dalszym ciągu zamknięte są jednak restauracje o uczniów poza dziećmi z klas 1-3 szkół podstawowych, obowiązuje nauka zdalna.

Konferencja ministra zdrowia - Niedzielski o obostrzeniach

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia i szefa GIS Krzysztofa Saczki. Adam Niedzielski skomentował na niej kwestię ewentualnego zaostrzenia obostrzeń.

Jeśli chodzi o przywrócenie obostrzeń, to jest decyzja otwarta. Jeśli wskaźniki epidemiczne będą się pogarszały, to decyzja tylko jedna będzie mogła być podjęta. Być może regionalnie pewne obostrzenia mogą być przywracane

- mówił.

Rubryka SEXEDpl"W lękach młodych jak w soczewce skupiają się systemowe braki ochrony zdrowia seksualnego w Polsce"

Minister zdrowia zwrócił uwagę na fakt, że średnia tygodniowa liczba zachorowań wzrosła pięć procent. Jest to jednak tylko jedna z wytycznych, na których rząd będzie opierał dalsze podejmowanie decyzji.

Jest to pierwszy tydzień od wielu tygodni, w którym średnia liczba dziennych zakażeń zwiększyła się. To zwiększenie nawet o 5 proc. Nie tylko tym parametrem będziemy się jednak kierować. Istotna dla nas jest między innymi zajętość łóżek. Zaobserwowaliśmy spadek wolnych łóżek w szpitalach, co nam sugeruje, że tendencja wygasania epidemii zmalała. Ważnym parametrem jest też liczba zgonów. Tu też widzimy tendencje do zmniejszania.

- mówił.

Jeden z dziennikarzy zapytała ministra o to, czy powrót starszych uczniów do szkół będzie uzależniony od szczepienia wszystkich nauczycieli.

 W ubiegłym tygodniu zdołało się zbadać mniej nauczycieli, niż zakładaliśmy. Jesteśmy po zbadaniu 24 tys. osób. Ten wskaźnik jest stabilny i pokazuje, że jeżeli edukacja jest prowadzona w reżimie sanitarnym, to nie mamy jakiegoś gwałtownego wzrost zachorowań. W najbliższym tygodniu zastanowimy się nad tym, jakie dalsze decyzje podjąć i czy od marca puszczać inne grupy uczniów do szkoły.

- przyznał Adam Niedzielski.

Szkoła podstawowa (zdj. ilustracyjne)Kiedy dzieci wracają do szkoły? "Najpierw uczniowie przygotowujący się do egzaminów"

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka
Więcej o: